Formodede medlemmer af den militante bevægelse Boko Haram red på kameler ind i en landsby i Niger, hvor de dræbte fem mennesker.
Det rapporterer radiostationen Anfani lørdag.
De militante trængte ind i landsbyen i det sydøstlige Niger og brændte huse ned. Deres angreb sårede flere andre, meddeler den lokale radiostation.
Den pågældende region, Diffa, har flere gange været udsat for angreb fra Boko Harams side. Normalt kommer gerningsmændene til fods eller i biler, når de angriber.
Det er imidlertid første gang i tre måneder, at Boko Haram foretager et angreb i denne region, siger guvernøren ifølge nyhedsbureauet AFP.
Bevægelsen har hovedkvarter i det nordøstlige Nigeria, hvor de i flere år har ført en blodig kamp for at få en islamisk stat i dette hjørne af landet.
Boko Haram har svoret troskab til Islamisk Stat, der kæmper i Syrien og Irak. Efter denne troskabsed kalder Boko Haram sig Iswap - Islamisk Stats Vestafrikanske provins.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.