Administration 

Blogger om DR-værter: Snobberi for åben mikrofon

"Lad os så bare sige, at værterne på DR-programmet mente noget andet, end det jeg hørte, så ændrer det ikke ved at både Rema, deres tøj og Skibby blev hånet. Det burde ikke ske," skriver Johnny Larsen i et nyt blogindlæg.

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

HER TIL MORGEN afleverede jeg min yngste søn i skolen. Han er ni og cykelrytter. Han elsker at cykle og han er god til det, så prisen for tøj, cykel og udstyr opvejes i høj grad af hans glæde, hans engagement og hans præstationer – og samværet med kammeraternes forældre.

Jeg er så småt ved at komme mig fysisk over to lange vagter som trafikofficial ved løb henholdsvis lørdag og søndag. Min indsats var bare en lille bitte del af den enorme indsats, som rigtig mange frivillige yder i ugevis for at unge fra ni år op til pensionister på +70 kan konkurrere på de danske landeveje.

Det var en rigtig god weekend, hvor nogle af børnene mødte op med ekstremt dyre cykler, og nogle mødte op med mildest talt knap så dyre cykler. Der var lange øjne til de piger og drenge, som kørte på carboncykler og med cykelcomputere til mellem 2000 og 5000 kroner. Cykelhjelme til langt over 1000 kroner og sko til et par tusind. Jeg kan blive ved.

MIN SØN ER IKKE DEN ENESTE, som kigger langt efter det dyre udstyr, og når man ikke har kørt sig til en topplacering er det nemt at forsøge at overbevise forældrene om at det hele skyldes mangel på dyrt udstyr. Det vil sige, at fokus fjernes fra indsats til udstyr, og i samme øjeblik man gør det, så ruller lavinen, for hvis man sætter lighedstegn mellem svinedyrt grej og store præstationer, så udelukker man de børn fra sporten, som har allermest brug for den – på alle måder. I en god klub styrkes selvværd, kammeratskab og fysik, og de mest udsatte … de fattigste (som der bliver stadigt flere af) kommer aldrig med.

I min søns klub, havde vi sidste år besøg af nogle ekstremt seje piger fra et Julemærkehjem i området, og de mødte op til træning på lånte cykler og i lånt/doneret tøj. De trænede hårdt og med stor lyst, og de kronede deres egen indsats ved at cykle med i Post Danmark Rundt, på etapen fra Enø til Frederiksberg. Disse piger var aldrig kommet ud at cykle, hvis mærke- og udstyrssnobberiet herskede i klubben.

… og så vender jeg tilbage til denne morgen. Jeg satte knægten af og kørte hjem, mens jeg lyttede til radioen og et indslag om noget cykeltøj, man kan købe billigt i Rema1000. Det bliver markedsført med Jesper Skibby som plakatmand. Den ene af værterne talte om snobberiet blandt cykelryttere og gik derfra med på snobberiet ved at spå, at både Rema og Skibby er til grin i cykelkredse, og at tøjet sikkert er for dårligt til lange ture.

AF GANSKE ALMINDELIG FORNÆRETHED har jeg cyklet rigtig mange kilometer i cykeltøj, der savnede snobstempel og derfor kostede en fjerdedel af de ”godkendte” mærker. Jeg er kommet hjem fra cykelture på 100-150 km og et gennemsnit på mellem 27 og 32 km/t, med en røv uden slidsår, uden slidmærker under armere og alt det andet man kan frygte ved at købe billigt. Jeg har cyklet til arbejde på en gammel Falcon uden gear og håndbremser. 18 km den ene vej og 18 km hjem igen. I høj fart. Iført cowboybukser og tyk vinterjakke (når det var for koldt)… jeg kom frem uden skader og men og kunne nøjes med lige at skifte til en trøje der ikke var gennemblødt af sved.

Lad os så bare sige, at værterne på DR-programmet mente noget andet, end det jeg hørte, så ændrer det ikke ved at både Rema, deres tøj og Skibby blev hånet. Det burde ikke ske. Hvis nu værterne havde haft tøjet på, kørt 100 km for fuld gas og kom tilbage med slidsår og brandvabler, så ville det være på sin plads at sige, at tøjet er for dårligt, men det var ikke sådan det var. Der gik bare lige lidt skurvogn i den.

SKURVOGNEN ER SOMMETIDER FARLIG at sætte sig ind i, og det gør vi alle mange gange hver dag. Når vi sidder derinde holder vi nogen ude. Det er en slags mobning, og det er kun ondt og skadeligt, uanset hvor ”hjerteligt”, vi mener det. Derfor bør vi ændre tonen.

Sport og idræt har det bedst, når der er et solidt fundament. De største stjerner vokser frem af den hårdeste konkurrence, og der er så ufatteligt mange forældre og bedsteforældre, som hver uge bruger tid og energi og penge på at få deres børn til stævner, løb, træning og socialt samvær. Alle disse mennesker fortjener stående applaus og ikke ”dissende” pegefingre, fordi udstyret ikke er mærker, som er anerkendt af Det Højeste Snobberis Societet.

VI LEVER I EN TID, hvor fattige bliver fattigere og fattigere, og hvor børn igen oplever at vokse op uden at have råd til at komme til fodbold eller fødselsdage … derfor skal alt, der på mindste måde hjælper disse børn og unge og deres forældre med at få gode interesser og godt socialt samvær støttes og hjælpes med alt, hvad vi har.

Derfor skal ingen ”disses” for at sælge tøj i forkerte farver eller med forkerte mærker. Klap i stedet højlydt, når nogen forsøger at give alle bedre muligheder for at dyrke sport.

Skibby har min agtelse … og det samme har Rolf Sørensen som også har givet sin mening til kende tidligere: Det er vigtigere at deltage end at købe det ”rigtige” udstyr.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro