Benny Andersens 'Barndommens Land' er bandlyst i Folketinget. I hvert fald når den bliver sunget af 28 bedsteforældre på tilskuerpladserne under Folketingets førstebehandling af udlændingeloven.
De 28 seniorer har i flere år forsøgt at skabe opmærksomhed på de danske asylcentres dårlige forhold. Men først da de tyede til sang i Folketinget for snart et år siden blev deres stemme hørt.
I dag bliver bedsteforældrene dømt ved en tilståelsessag for deres sang, og de tager dommen med oprejst pande.
"Vi ved godt, at det var civil ulydighed - og vi erkender os skyldige. Men vi kunne ikke komme til orde på en anden måde," siger Karen Vad, der er én af de 28, der er med i protestgruppen 'Bedsteforældre for asyl'.
Hun fastholder, at gruppen forinden havde forsøgt at råbe politikerne op.
"Vi har jo både lavet foredrag, skrevet en bog, været til møder, demonstreret og været til høringer. Men når man laver en høringsfrist på tre dage, så er det jo svært at nå at råbe nogen op. Nu skal vi i retten, og så håber vi, at der kommer opmærksomhed på asylsagen," siger Karen Vad.
Bedsteforældrenes mission var at protestere mod det nye udlændingeforslags stramninger.
"Vi ville gøre politikerne opmærksomme på de store vanskeligheder, der er ved asylpolitikken. Flygtningene sidder jo i lejrene i mange år, og må hverken arbejde eller få undervisning. Det er til stor skade for børnene at bo i asylcentrene i så lang tid - og det nye lovforslag ville være en yderligere stramning af asylpolitikken," siger hun.
Karen Vad fortæller, at de 28 bedsteforældre ikke har tænkt sig at synge i retten i dag. I stedet vil der være en demonstration ude foran retten. Og her vil Benny Andersens 'Barndommens Land' igen spille en rolle.