Arbejdstilsynet afslører dårligt og elendigt arbejdsmiljø som aldrig før, skriver Ugebrevet A4.
I 2011 besøgte Arbejdstilsynet 40.355 virksomheder og fandt lovovertrædelser, der mundede ud i 16.009 forbud, påbud og andre afgørelser, hvilket svarer til 40 afgørelser for hver 100 besøg. I 2012 var det tilsvarende tal 63, og det sidste år steg det yderligere til 74.
Det viser en analyse, som Ugebrevet A4 har lavet på baggrund af nye tal fra Arbejdstilsynet.
På Center for Arbejdsmiljøforskning på Roskilde Universitet overrasker sjuskeboomet lektor Klaus T. Nielsen.
- Den ene forklaring kan være, at Arbejdstilsynet er blevet bedre til at finde problemerne. Det kan også skyldes, at arbejdsmiljøforholdene er blevet dårligere, og endelig kan det være fordi, Arbejdstilsynet slår hårdere ned, når de er på kontrolbesøg, siger lektoren.
Siden 2012 har Arbejdstilsynet ændret praksis så de nu primært besøger virksomheder, hvor Arbejdstilsynet vurderer, at der er en højere risiko for overtrædelser af arbejdsmiljøloven.
Dansk Arbejdsgiverforening vurderer, at virksomhederne ikke sløser mere med arbejdsmiljøet, men at de mange fangster skyldes den nye tilsynspraksis.
- Det er positivt, at Arbejdstilsynets risikobaserede tilsyn nu indebærer, at Arbejdstilsynet i højere grad end tidligere går efter virksomheder, hvor der er problemer. Når man går efter virksomheder, hvor man forventer problemer, er det naturligt, at man finder flere problemer, siger Karoline Klaksvig, arbejdsmiljøchef i DA.
I Arbejdstilsynet er kontorchef Anette Lerche enig i, at udviklingen fra 2011 til 2012 kan forklares med den ændrede praksis til risikobaseret tilsyn. Men det forklarer ikke, hvorfor antallet af opdagelser af lovovertrædelserne steg yderligere i 2013.
- Vi ville gerne sige, at vi er blevet endnu bedre til at risikobasere vores tilsyn, men det ville ikke være hele forklaringen. Der er forskel fra år til år, hvilke virksomheder vi besøger, derfor vil der være naturlige udsving fra år til år. Og derfor kan vi godt komme ud for, at antallet falder i fremtiden, siger hun.
For at få flere virksomheder til at overholde loven foreslog arbejdsmiljøordfører Lennart Damsbo-Andersen (S) for et år siden, økonomiske pisk mod de virksomheder, som ikke overholder reglerne. Virksomheder, som overtræder arbejdsmiljøloven, skal selv betale for eventuelle opfølgende besøg og det efterfølgende tilsyn.
Arbejdsmarkedsordførerne fra både SF og De Radikale støttede op om forslaget, men intet er sket.
I DA er de lodret imod ideen. Men næstformand i LO, Lizette Risgaard er positiv. Hun mener dog, at de gode virksomheder samtidig skal belønnes.
- Der er dokumentation for, at et godt arbejdsmiljø kan ses på bundlinjen, da det modvirker nedslidning og sygefravær. Men belønning og betaling vil være yderligere incitament for virksomhederne til at gøre noget ved arbejdsmiljøet, siger Lizette Risgaard.