Administration 

Kriseløn: 184.000 i staten får råd til mindre

De offentligt ansatte kommer til at jagte nedsatte varer, hvis de vil have det samme i indkøbskurven om to år. Deres lønstigninger kan ikke følge med priserne (Foto: Thomas Sjørup/Polfoto)

De ansatte i staten mister 790 kroner i købekraft de næste to år. Ganske små lønstigninger truer også de 670.000 ansatte i kommuner og regioner

Tag din indkøbsseddel for en måned. Kig på den, og streg varer ud for 700 kroner. Så meget mindre risikerer statsansatte at kunne købe ind for om to år.

Lønstigningerne for soldater, politifolk, kontoransatte og embedsmænd i staten er så lille i overenskomsten for de næste to år, at den ikke kan følge med prisstigningerne i samfundet.

Ved udgangen af 2015 ser de statsansatte, der nu i snit har en månedsløn på 35.500, ud til at have mistet to procent i købekraft, eller hvad der svarer til de 700 kroner.

”Det står på side et i grønspættebogen for fagforeningsfolk, at man skal sikre reallønnen, så jeg er da ikke tilfreds med resultatet. Men det er jo ikke bare i det offentlige situationen er sådan. Det er i hele Danmark,” siger Flemming Vinther, formand for CFU og chefforhandler for de ansatte i staten.

Han var i fredags med til at indgå overenskomst for de 184.000 statsansatte med Finansminister Bjarne Corydon (S) og Moderniseringsstyrelsen.

Finansministeren ville aldrig give et par procent mere

Den gav en lønstigning på 0 procent i år og 1,1 procent næste år. Men i de to år er det regeringens eget bud, at priserne stiger 1,5 første år og 1,6 procent året efter. I alt taber de statsansatte to procent i købekraft de næste to år.

”Men vi havde aldrig fået finansministeren til at skrive under på at vi fik et par procent mere. Det ville også være at save den gren over, som vi sidder på,” siger Flemming Vinther

Lønnen i det private kan heller ikke holde trit med prisudviklingen. Hvis de offentligt ansatte fik mere i løn end de privatansatte, ville det presse lønnen op i det private. Det ville forringe konkurrenceevnen, så der kom færre penge i statskassen, og dermed råd til at betale færre offentligt ansatte, forklarer Flemming Vinther.

”Men jeg har også talt med medlemmer, der siger: Det er en fin forklaring, men det kan vi ikke betale med ved købmanden. Og det kan jeg godt forstå. Vi bliver bare nødt til at tage et par år mere, hvor det er surt,” siger han.

For nogle statsansatte er der håb for at hente lidt af tabet ind igen. Der er afsat omkring en halv procent ekstra i lønstigninger om året. De fordeles ved lokale forhandlinger på arbejdspladserne. Men her plejer de højtuddannede at løbe med en væsentligt større del af puljen end de ufaglærte.

Finansminister Bjarne Corydon (S), der indgik lønaftalen med de statsansatte, kan ikke udtale sig, da han har ferie, meddeler Finansministeriet.

Derfor det føles lidt værre

Privatøkonom i Danske Bank Las Olsen bekræfter, at der bliver mindre at købe for, for de statsansatte. Men siger, at der i år også er skattelettelser. De giver lidt mere til alle i arbejde, men i kroner og øre er der mest til dem der betaler fuld topskat.

"Men der bliver uden tvivl en reallønsnedgang, hvilket er anderledes end for de privatansatte, der oplever en fremgang i år," siger Las Olsen.

Men I 2014 er kun lidt at hente i skattelettelse og den stigning, de statsansatte får, er mindre end prisstigningerne.

"Alt i alt er det nok ikke noget, der vælter den enkeltes privatøkonomi. Men det skal ses op mod at normalsituationen er en reallønsvækst. Derfor føles det lidt værre: Det er også fraværet af fremgang,” siger han.

Han henviser til, at vi i efteråret 2008 blev ramt af den værste økonomiske krise siden 2. verdenskrig.

"Den mærker man over en lang periode efter. Det er den regning regning vi betaler af på nu og derfor lønudviklingen er så lav," siger Las Olsen.

Mindre smæk til pædagoger og sygeplejersker

Resultatet har stor betydning for de 670.000 ansatte i regioner og kommuner. I dag til middag går Kommunernes Landsforening (KL) og forhandlerne fra medarbejdernes fagforeninger i gang med de afsluttende forhandlinger.

Næste weekend er det regionerne, der forhandler, og når finansministeren har lagt lønlinjen, så plejer de andre offentlige arbejdsgivere at følge efter.

Men pædagoger, sygeplejersker, socialrådgivere og hjemmehjælpere og de andre ansatte i kommuner og regioner kan forvente at komme hjem med lidt mere på bankkontoen.

De har nemlig ikke fået så store lønstigninger de sidste to år. Derfor undgår de stort set det smæk fra reguleringsordningen, der betød at de statsansatte allerede ved forhandlingernes begyndelse havde fået 0,82 procent for meget i løn.

Lønnen i kommuner og regioner har holdt sig tættere på de meget små lønstigninger i det private. Derfor kan de sandsynligvis få mindst 0,6 procent mere i lønstigning.

faktaboks

 

Løn i staten:

 

2013: 0 procent i generelle lønstigninger.

 

De ansatte er steget mere i løn end de privatansatte de sidste år. Statens løn er styret af reguleringsordningen. Den betyder at de ansatte derfor skal betale 0,82 procent tilbage.  Der røg lønstigningen i år.

 

2014: 1,1 procent i generelle lønstigninger

 

Der er desuden omkring en halv procent i snit sat af til lokale lønforhandlinger rundt om i staten.

 

Gennemsnitsløn for de statsansatte: 473.423 kroner

 

Forventede prisstigninger:

 

2013: 1,5 procent

2014: 1,6 procent

 

Kilde: Økonomisk Redegørelse, Økonomi- og indenrigsministeriet, december 2012

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger 

Krimi

Unge med ren straffeattest bijobber som kokainsælgere

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død