En af de ting, der adskiller dette års Roskilde Festival fra tidligere års festivaler, er et projekt kaldet Dream City. En by som festivalens publikum skal udtænke, bygge op og være en del af.
- Vi inviterer kort sagt publikum til at bygge deres drømmeby. Vi har sagt 'Publikum, skab den by, I godt kunne tænke jer'.
- Der ikke er noget, der er for stort. De kan bare bygge løs, fortæller Christina Bilde, der er talskvinde for Roskilde Festival.
Dream City skal komme alle på festivalen til gode. Og allerede nu ligger der flere idéer klar på skrivebordet.
Publikum opfordres til at komme med en masse løse og faste idéer. Det behøver ikke, at være en færdig idé, man bidrager med.
- Vi udvikler dem i fællesskab. Og vi opretter en workshop i maj, hvor man kan videreudvikle på sine egne og andres idéer.
- Vi har allerede omkring 40 idéer liggende. Der er alt fra yoga-telte til kærlighedsvægge og skater-områder, fortæller Bilde til Ritzau.
Fra Roskilde Festivals side er der store forventninger til byen og hele projektet med at få den udtænkt, planlagt og færdigbygget på festivalens område P i East.
- Vi glæder os. Det bliver rigtig, rigtig stort. Og vi er meget spændte på, hvordan publikum tager det til sig, siger festivalens talskvinde.
Byen Dream City skal bygges op, så den kan bruges under hele festivalen. Ugen før warm-up er der planlagt en sidste workshop, hvor man får mulighed for at finpudse sine idéer, så byen kan indvies sammen med resten af festivalpladsen, når dørene åbnes.
Hvis man vil være med til at skabe Dream City, kan man læse mere på byens facebookside.