Seks bomber, en bunke søm og et uidentificeret objekt i mandens taske. Det er hvad det svenske politi ifølge Aftonposten har fundet ved en død selvmordsbomber i det centrale Stockholm.
Bomben sprang på Bryggargatan og dræbte manden på stedet.
I mandens rygsæk var seks serieforbundne rørbomber og en mængde søm, som skulle gøre eksplosionen mere drabelig. Kun en af de seks serieforbundne bomber sprængte, skriver avisen.
Politiets bombeteknikere har undersøgt selvmordsbomberens taske med en robot. Røgtenbilleder fra robotten viser, at tasken indeholder en mængde søm og et uidentificeret objekt, som man mistænker for at være sprængstof.
Ifølge et vidne, der så eksplosionen på Bryggargaten, råbte manden på arabisk lige inden, han detonerede sin bombe og døde.
Umiddelbart inden eksplosionen modtog det svenske nyhedsbureau TT og den svenske efterretningstjeneste Säpo en mail med en lydfil, hvor en person fortalte, at den svenske befolkning skal dø ligesom hans brødre, søstre og børn gør det. Årsagen til det er den svenske muhammedtegner Lars Vilks og de svenske soldaters aktioner i Afghanistan
- Vores aktioner vil tale for sig selv. Så længe I fortsætter krigen mod Islam, fornærmer profeten og støtter grisen Vilks, sagde manden.
Det fremgår ikke af lydfilen, om personen er identisk med den døde selvmordsterrorist.