Tanganyika-søen i Afrika, der er verdens næstældste og næstdybeste sø, er på sit varmeste i 1.500 år.
Det siger amerikanske forskere, der i 2004 målte overfladetemperaturen til 26 grader celsius. Og det kan få alvorlige konsekvenser for fiskebestanden i søen og dermed for de millioner af afrikanere omkring den, der lever af den omfattende fiskeindustri.
"Folk i den centrale del af det sydlige Afrika er afhængig af fisk fra Tanganyika-søren for at få protein," siger Andrew Cohen, der er professor i geologisk videnskab ved Arizonas universitet ifølge det franske nyhedsbureau AFP.
Omkring 10 millioner mennesker i Burundi, Den Demokratiske Republik Congo, Tanzania, Zambia og Den Demokratiske Republik Congo - fire af verdens fattigste lande - er afhængige af søen for at få både drikkevand og fisk.
Temperaturstigningen er især sket henover det sidste århundrede, hvilket får forskerne til at tro, at opvarmningen skyldes menneskets udledning af drivhusgasser i atmosfæren.