Straffespark kræver stor koncentration, og der skal ikke meget til at fjerne skyttens fokus fra målet i denne situation.
Det mærkede en engelsk fodboldspiller i udstrakt grad, da en ildelugtende prut fra en medspiller medførte, at han ikke kunne koncentrere sig ordentligt om at få bolden i mål. Det skriver Metroxpress.dk.
Episoden fandt sted i en kamp mellem klubberne Chorlton Villa og Manchester International i Storbritannien, og dommeren var åbenbart af den opfattelse, at prutten var den direkte årsag til, at bolden ramte forbi målet.
Den pruttende Chorlton Villa-spiller fik prompte et gult kort, fordi han ikke opførte sig 'som en gentleman'.
Da han brokkede sig over dommerens beslutning, blev han udvist og kostede dermed sin klub en bøde på 1.000 kroner.