Straffen for voldtægt skal sættes op. Det er en del af Venstres retsudspil, som er lagt frem onsdag.
Helt konkret vil Venstre hæve normalstraffen med et år.
Det siger Venstres retsordfører, Preben Bang Henriksen, i P1 Morgen på DR.
- Vi skal løbende holde øje med domspraksis. Omkring voldtægt har vi søgt at stramme op, men det er ikke kommet igennem i domspraksis.
- Der er stadig for stor forskel på forbrydelse og straf, og det vil vi gerne forsøge at råde bod på, siger han.
Normalstraffen for en overfaldsvoldtægt i dag uden yderligere skærpende omstændigheder straffes med to år og seks måneders fængsel.
Strafferammen går dog op til otte år for de allergroveste tilfælde.
Men det krænker ifølge Preben Bang Henriksen ofrenes retsfølelse med den nuværende strafferamme.
- Dommerne dømmer i vidt omfang efter de normale straffe, vi skriver ind i lovgivningen. I lovene skriver vi, at normalstraffe bør straffes på et niveau. I dette tilfælde to og et halvt år, hvis man kender voldtægtsmanden og tre og et halvt år, hvis man bliver overfaldet og ikke kender voldtægtsmanden.
- Det er for lavt, men det er Folketinget selv, der har vedtaget det, siger Preben Bang Henriksen til DR.
Ud over at normalstraffen skal hæves, mener Venstre, at der skal lægges endnu et år til straffen, hvis den er begået af flere personer, eller hvis voldtægten deles på sociale medier. Det fremgår af udspillet.
I forvejen kan personer i dag blive straffet hårdere, hvis der er særligt skærpende omstændigheder.
Men Venstre mener altså, at det som udgangspunkt skal være et år i de førnævnte tilfælde.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.