Administration 

Totalt kaos i Mellemøsten

Demonstrationerne er nu også kommet til Oman og Mauretanien (Foto: Scanpix Denmark/AFP - KARIM SAHIB)

Saudi Arabiens konge smider 36 milliarder dollars i reformer af arbejdsmarkedet for at undgå ungdomsoprør.

Listen over lande med demonstrationer imod den etablerede orden vokser, og de voldelige reaktioner imod ungdomsoprøret i Mellemøsten fortsætter. Uroen blusser op nye steder. Utålmodigheden er udtalt. Libyen bevæger sig imod borgerkrig. Saudi Arabien smider milliarder efter nye reformer.

Tunesiens statsminister bøjede sig for presset og trådte tilbage søndag efter aggressive  demonstranter endnu en gang krævede hans afgang. Mohammad Ghannoushi var alt for tæt på den fordrevne diktator Ben Ali. Tre døde under demonstrationerne op til hans afgang. En ny liberal 84-årig regeringsleder er udpeget.

Nyt oprør imod diktatur

Omkring 2.000 unge demonstranter marcherede lørdag i Mauretaniens hovedstad Nouakchott uden nogen som helst international opmærksomhed. De krævede en afslutning på landets militærstyre, arbejde, lavere priser og diskrimination. Mauretanien ligger mellem Mali og Vestsahara og syd for Algier.

Denne ungdomsbevægelse følger sporene fra Tunesien, Egypten, Bahrain, Algier, Marokko, Yemen og Libyen. Mauretanien er et enormt land med kun lidt over tre millioner indbyggere, hvoraf halvdelen er analfabeter. Ca. en tredjedel af befolkningen er arbejdsløse. Som andre steder organiserer ungdommen sig ved hjælp af sociale medier.

I Mauretanien brændte Yacoub Ould Dahoud sig selv den 17. januar, tydeligvis inspireret af sin tunesiske modpart Mohamed Bouazizi, hvis død fik hele regionen til at eksplodere. Selvbrænderen er nu død og har fået status i landet om en frihedshelt og martyr. Mauretanien står på listen over lande, der kan forvente mere optøjer for at opnå demokrati.

Hele regionen ulmer

Det sidste sted, man måske ville forvente demonstrationer og dødsofre er sultanatet Oman i Golfen. Men også i det solvarme søvnige sultanat lod to mennesker livet i et forsøg på at fortælle magthaverne, at tiden er inde til reformer. Demonstranter brændte en guvernør-bolig, biler, huse og en politistation af.

Saudiske reformer

Aldeles uafhængigt af alle problemerne i regionen dekreterede kong Saud søndag, at alle saudiarabere i midlertidige jobs ville få fast ansættelse ved det offentlige. I henhold til Arab News omfatter det 180.000 arbejdere – blot skal der være brug for deres arbejdskraft.

Nyheden er en del af et reformprogram til 36 milliarder dollars, som den 86- årige konge annoncerede sidste uge. Reformerne omfatter boligstøtte, prisnedsættelser på vigtige varer, løn til studerende i udlandet og arbejdsløshedsunderstøttelse. Den slags ydelser er aldrig set før i Saudi Arabien.[pagebreak]

Kong Saud føler sig truet

Den royale enehersker har ingen grund til at føle sig specielt sikker i paladserne. Selv i det ærkekonservative kongedømme Saudi Arabien vovede en gruppe på 119 akademikere og aktivister sig i weekenden frem på internet med et krav om politiske reformer.

Utålmodige og modige, som gruppen på 119 er, tager de nu initiativ til ”vredens dage” den 11. og 20. marts. Netop koordinerede demonstrationer med den ”overskrift” har ført til reformer eller som i Libyen, ekstrem vold.

Kravet fra de 119 er at ændre den enevældige samfundsorden til et monarki i stil med det danske, hvor kongefamilien ingen politisk indflydelse får. Dette ønske opstår midt i en arvefølgekonflikt, hvor ingen kan finde ud af, hvem skal efterfølge den gamle kong Abdullah.

Kongen har længe lovet reformer, men ingenting er sket på grund af familieslagsmålet om tronen. Dagen efter sin hjemkost fra tre måneders sygdom og rekonvalescens i Marokko kom så hans udspil.

Mini-konge i vanskeligheder

I kongedømmet Bahrain dør folk i gaderne. Den lille øs regent gennem umindelige tider har pudset sine sikkerhedsstyrker på demonstranter, der kræver demokratiske reformer. Kong Hamad bin Isa al-Khalifa har givet sig en anelse, men smuttede så på et lynhurtigt visit hos nabokongen i Saudi Arabien.

I weekenden mødte 2.000 demonstranter frem i Bahrain. De vil have regeringen til helt at gå af og afviser at forhandle med de gamle magthavere. Der er ikke sket fremskridt. Nu er Hassan Mushaima, leder af det konservative og forbudte religiøse Haq parti vendt tilbage til øen.

Mushaima er leder af Bahrains shiamuslimske flertal, og hans tilbagevenden kan betyde, at konflikten skifter fra politisk til religiøs. Kongefamilien er sunnimuslimer. Utvetydigt har Mushaima hyldet martyrerne og erklæret, at befolkningen er parate til at yde alle de ofre, som reformer kræver.

Demokratierne ikke immune

Fra flere sider anses Irak for et af Mellemøstens eneste demokratier, selv om politikerne ikke kan finde ud af at stable en fungerende regering på benene – blandt andet på grund af opdelingen i shia- og sunnimuslimske befolkningsgrupper.

Demonstrationen efter fredagsbønnen kostede 29 dødsofre. Premierminister Nouri al-Maliki gav søndag politikerne 100 dage til at få orden i parlamentet og komme i gang med at indføre reformer ... ellers blive udskiftet.

Libanon anses også for et demokrati, selv om landet ingen regering har. Det politiske system er gået op i røg, fordi parterne ikke kan blive enige om, hvordan man skal reagere, når FN løfter sløret for mistanken om bagmændene for mordet på tidligere premierminister Hariri. I weekenden viste folkemængder i gaderne deres utilfredshed med landets ”system”.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien