To rumænske mænd på 31 og 39 år er ved Retten i Sønderborg blevet idømt i alt et års fængsel og udvist i seks år for 56 butikstyverier.
De mange tyverier fandt sted i april i år i dagligvareforretninger i adskillige byer i Danmark - Aalborg, Nørresundby, Løgstør, Aars, Farsø, Vodskov, Hjørring, Frederikshavn, Hjallerup, Hadsund, Terndrup, Aars, Beder, Esbjerg, Ribe, Sønderborg, Gråsten, Aabenraa, Rødekro, Ringkøbing, Herning, Skive, Viborg, Grindsted, Billund, Christiansfeld, Kolding, Løsning, Hedensted, Vejle, Korsør, Fuglebjerg, Næstved, Vordingborg, Maribo, Ringsted og Vemmelev.
I forbindelse med tyverierne stjal de to gerningsmænd kaffe og i enkelte tilfælde også andre varer for i alt cirka 100.000 kroner, som de gemte i deres tøj, hvorefter de betalte for nogle ubetydelige genstande i scan selv-kasserne og forlod butikkerne.
Den 39-årige mand blev anholdt den 21. maj og fik dom den 22. maj, mens den 31-årige blev anholdt den 2. juli og fik dom den 3. juli. Begge personer erkendte samtlige forhold under deres grundlovsforhør, hvorefter det var muligt for retten at afsige straksdom i begge tilfælde.
Straffen blev for hver af de dømte fastsat til seks måneders fængsel og udvisning af Danmark med indrejseforbud i seks år.
Sagskomplekset har været efterforsket af Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) i Padborg, da der har været tale om udenlandske personer, der er rejst ind i Danmark for at begå kriminalitet.