Trods anmeldernes lunkne modtagelse var Tivolirevyen et hit blandt publikum. Den succes vil forlystelsesparken genoptage næste sommer, når Tivolirevyen vender tilbage i Glassalen.
Det annoncerer Tivoli i en pressemeddelelse.
Det er endnu en gang Lisbet Dahl, som står i spidsen for revyen, med James Price som kapelmester, og hun har samlet et hold af både erfarne entertainere og nye navne.
Thomas Eje gør comeback i Tivolirevyen, når han næste sommer går på scenen sammen med Rikke Buch Bendtsen, Rikke Bilde og Mikkel Becker Hilgart.
- Jeg havde den glæde at være med i Tivolirevyen for 38 år siden, hvor vi var otte skuespillere, seks dansepiger og orkester, som fik stablet en fantastisk revy på benene, siger Thomas Eje i pressemeddelelsen og fortsætter:
- Jeg havde ovenikøbet den store glæde og ære at blive kåret som Årets Revyfund og tildelt den prestigefyldte Dirch-medalje. Jeg har sidenhen gennem årene haft dejlige oplevelser i den skønne Glassal med Linie 3-shows i massevis og andre produktioner. Så det bliver næsten som at komme hjem, jubler den 66-årige multiinstrumentalist.
Thomas Eje medvirkede i Tivolirevyen i 1985 side om side med Ulf Pilgaard, Søs Egelind, Finn Nielsen, Kirsten Norholt, Lise-Lotte Norup, Bendt Reiner og Poul-Kristian Jensen.
Tivoli har i mere end 140 år ud af sin 180 år lange historie opført revyer. I år genopstod Tivolirevyen efter en længere pause, og det var revyveteranen Lisbet Dahl, som stod i spidsen for genrejsningen.
Lisbet Dahl oplyste i 2021, at hun ville stoppe i Cirkusrevyen efter 33 sæsoner. Hun understregede senere, at exittet i Teltet på Bakken ikke var ensbetydende med, at hun var færdig på scenen.
Tivolirevyen får premiere 6. juni 2024.
/ritzau/
Af Grith Larsen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.