Administration 

Taxamanden: Man kan lugte sig til menneskesynet i ældreplejen

Alle ældre, der ikke selv formår at lave maden, skal have god, NYLAVET mad – hver dag! skriver Taxamanden.

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

DET VAR ikke en af de gladeste dage i mit liv her i weekenden, da jeg besøgte min gamle mor og far på deres bornholmske plejehjem – eller plejecenter, som det hedder i dag.  De er begge godt oppe i firserne og begge ramt af livets helt uundgåelige konsekvens – at det skal slutte en dag. Min far er tiltagende dement. Min mor er i finalen i et liv, der arbejdsmæssigt netop omfattede at være landmandshustru, sygeplejerske, afdelingssygeplejerske – og plejehjemsforstander for to, mindre, bornholmske plejehjem.

Kroppen er slidt og øjnene trætte,

Der er stor forskel på de plejehjem, jeg oplevede i min barndom. Virkeligheden i ældreplejen var helt anderledes 3-4 årtier tilbage.

Mange af min mors mandlige patienter kom på plejehjem alene af den grund, at konerne døde. Så måtte de derhen, hvor andre kunne servere maden. Der var ergoterapi og værksteder og fortælleaftener. Af og til blev min far, min søster og jeg tvangsudskrevet til at spise og synge og gå om juletræet sammen med ældre (min mor forbød os at sige gamle…). Der var liv i kludene, som man sagde.

Hjemmehjælpen og døgnplejen ændrede virkeligheden for de ældre. Naturligt nok, når mange ældre helst vil blive i deres egne omgivelser. Ikke mindst pensionistbespisningen forandrede virkeligheden.. Der, hvor min mor regerede, præsterede økonomaer og køkkenassistenter ikke alene at lave mad til de to plejehjem men også at kokkerere for de pensionister, der blev boende hjemme. Bageren kørte med brød, brugsen med købmandsvarer, posten med breve – og ”pensionistbespisningen” kørte ud med nylavet mad – hver dag.

Helt fint for de hjemmeboende – men langsomt og sikkert blev patienterne ældre og svagere på plejehjemmet.

Og siden videreudviklede det moderne samfund sig.

PÅ FORUNDERLIG vis blev omsorgen rationaliseret selv om rigdommen blev større. Og alle skulle lære at have respekt for den store BØHMAND, - væksten i den offentlige sektor. Kæmnere og kommunale assistenter blev erstattet af veluddannede akademikere og politik blev en karrierevej. Og den lokale økonoma på hvert plejehjem er blevet erstattet af super-effektive madfabrikker. Jævnligt ser vi disse billeder på Facebook af medisterpølse, grønlangkål og brunede dåsekartofler. Dagens ret som giver ubehag ved første øjekast. Ikke menuen, for selvfølgelig skal de ældre også have mad med udgangspunkt i deres egne traditioner.

Men synet af denne rationaliserede madkultur!

Og den blotte viden, at der er tale om fabriksmad, som ofte uddeles en gang om ugen. Ind i plastikbakker i køleskabet. Låne eller købe en mikrobølgeovn. Tre prik i foliet, ind i mikrobølgeovnen.

Velbekomme!

Og så ellers nyde bakkerne med den 1-2-3-4-5-6 – dage gamle mad. (Den løsning kan også tilvælges på mine forældres plejecenter af dem, der ikke vil eller ikke kan betale cirka 20 kroner mere pr. måltid.)

Det er langt ude.

Det er uanstændigt.

MEN SÅ var det, jeg fik jeg en nærmest paradisisk oplevelse på mine forældres plejecenter. (For en god ordens skyld: Mine forældre er IKKE formuende!)

Allerførst duften, der ramte mig, da de automatiske døre til plejecenteret åbnede sig.

En vidunderlig duft af hønsekødsuppe.

Jeg indrømmer, at jeg har et lettere hysterisk forholdt til dufte og lugte. Og jeg har det meget svært ved ”institutionslugte” – ikke mindst når de er skabt af lort forgængelighed. Men selvfølgelig har disse haller for afsked med livet har deres egne, uundgåeligt sorte sider.

Men hønsekødsuppen – enkel, krydret og autentisk som i min barndom, inden regnedrengene tog magten, og maden kom ud som plastikbakker fra madfabrikken …

Og den gode oplevelse er ikke slut.

Madleverandøren til de, der har valgt ham, er netop ikke leverandør – han er kok. En tidligere stjernekok, der er stået af racet og flyttede til klippeøen. Han har lejet sig ind i det nedlagte institutionskøkken på mine forældres plejecenter. Miraklet er sket. Maden bliver lavet tæt på, hvor de bor 24 timer af døgnet.

Først kører køkkenchefen forbi med en vogn fyldt med ny-smurt smørrebrød.

Så venter han tilbage med næste vogn. Jeg står på en af gangene- så langt fra, at kokken ikke kan genkende mig – men så tæt på, at jeg kan høre en kort dialog mellem ham og en af sosu’erne:

- Jeg hører, at fru Grunwald har meldt sig ud af madordningen, fordi hun ikke kan spise i øjeblikket. Hvordan går det hende egentlig?

HAN KENDER hende, som man kender mennesker i sit lokalsamfund. Det er min mor, han taler om, og jeg får en klump i halsen. Han taler muligvis også som ”købmand”. Han lever jo af at lave mad i og levere ”ud af huset” til andre ældre, arrangementer etc.  Han skal leve af det. Det under jeg ham. For jeg respekterer købmænd, der har respekt for deres kunder.

Han får sin briefing af sosu ”R”, som slås for den bedste hverdag til sine patienter trods de økonomiske forhold og vilkår i en af landets fattige kommuner. Og jeg giver dem begge et usynligt kram for at være meget andet og mere end den politiske kliché om behovet for de varme hænder”. Jeg gider snart ikke høre det begreb mere. Det er nedladende for et omsorgspersonale, som i den grad også bruger hjertet og hjernen.

De er først og fremmest empatiske, dygtige og professionelle mennesker, som intuitivt sætter omsorgen i centrum.

De er mine helte de næste, mange dage.

Statsministeren taler hele tiden om det samfund, ” … som vi skal give videre til vore børn … ”.

Og så har regeringen vist respekt for seniorlivet ved at give os en ældreminister. Stillingen er besat af hele Danmarks plejehjemsleder, Thyra Frank, som helt sikkert har hjertet på det rette sted.

Men hjertelighed og snak og teoretiske retningslinjer skaber ikke velfærd alene. Der skal konkrete minimumsstandarder og penge på bordet. Så kunne vi samtidigt slipper for mistanken om, at regeringens nye ministerium bare er en markedsføring af egen godhed.

Lad duften af et anstændigt menneskesyn brede sig på alle plejehjem og i alle ældreboliger. – Alle ældre, der ikke selv formår at lave maden, skal have god, NYLAVET mad – hver dag!

Basta!

Giv dog alle ældre de vilkår, som gjorde Thyra Frank landskendt!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær