Administration 

"Når Løkke og co. vil gøre arbejdsløse fattigere, skal vi kæmpe imod"

Venstrefløjen skal vække vreden i folkedybet, mener blogger Jan Hoby,

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

ELITEN SIGER, at klassekampen er færdig, død og borte. Som chefredaktøren for Information, Rune Lykkeberg, skrev i lederen den 14. januar 2017: ”Klassekampen er færdig, fagforeningerne er svækkede, og mange lønmodtagere kan erstattes af robotter eller udenlandsk arbejdskraft.”

Samtidig er 3000 medlemmer af den globale magtelite er samlet til World Economic Forum. Det sker med en viden om, at grådigheden og uligheden er ude af kontrol – understreget af det groteske faktum, at otte mænd i verden nu ejer det samme som halvdelen af jordens befolkning. Det er pervest og uacceptabelt og et direkte resultat af den nyliberalistiske globalisering. I 1983 svarede én dansk topdirektørs løn til, hvad syv LO’ere kunne regne med at få. I 2012 gik der hele 27 LO-arbejdere på én topdirektør!

Globaliseringen har kun begunstiget de rigeste. De fattige, lønarbejderne og kvinderne er blevet snydt, så vandet driver. Udviklingen hyldes af alle de, der tilhører den politiske, økonomiske og kulturelle elite. Men over for dem står milliarder af mennesker, som har betalt for markedskræfternes uhæmmede grådighed med ringere arbejdsvilkår, færre rettigheder og en usikker fremtid for dem selv og deres børn og børnebørn.

Globaliseringen, som er sket på de magtfuldes præmisser, er symbolet på et systematisk og velkoordineret angreb mod de forbedringer, som lønarbejderne fik gennem 1960’erne og 1970’erne.

HØJREPOPULISTERNE HAR med stor succes formået at udnytte konsekvenserne af den stigende ulighed og utryghed. Højrepopulismen mobiliserer hadet mod flygtninge og indvandrere ved at pege på, at arbejderklassens interesser er truet i et globaliseret multikulturelt indvandrersamfund. Højrepopulismen benytter sig af nationalistisk racisme og nationalkonservative ideer til at sikre sig opbakning til deres ”dem” og ”os” logik. Højrepopulismen giver folk lov til at hade, og det er effektivt, fordi alle populistiske bevægelser ofte er modstandsbevægelser.

Men højrepopulisme kan også skaffe resultater, som hverken centrum-venstre eller fagbevægelsen har været i nærheden af. Polens populistiske styre har fx vist, at det er muligt at tage et opgør med nyliberalismens mantra om nødvendighedens politik. Det polske Lov og Retfærdighedsparti (PiS) har gennemført omvendte chokændringer og rullet nogle af de værste nyliberale reformer tilbage. I 2016 indførte regeringen gratis medicin til alle over 75 år. Mindstelønnen er forhøjet ud over fagforeningernes krav. Pensionsalderen er sænket fra 67 år for både mænd og kvinder til 60 for kvinder og 65 for mænd. Så højrepopulisterne i Polen har gjort det, som centrum-venstre ikke kan i resten af Europa.

Vil fagbevægelsen og venstrefløjen bekæmpe højrepopulismen og den nyliberale globaliserings konsekvenser, så kræver det en venstrepopulisme, der tillader at hade. Om du kan lide det eller ej, så er populisme effektiv, når det gælder at mobilisere vreden i folkedybet. Dette er det, der er så svært for mange i arbejderbevægelsen. For politisk had hører normalt til på den yderste højrefløj.

Bernie Sanders, den demokratiske socialist der forsøgte at blive demokraternes præsidentkandidat i USA, demonstrerede til perfektion og uden at gå på kompromis med sine ideologiske og politiske idealer, at det er muligt at artikulere klassehadet effektivt og med ægte følelser. Bernie Sanders angreb kompromisløst ”milliardærklassen” og dennes politiske advokater i kongressen, medierne og lobbyorganisationerne.

EN VENSTREPOPULISME skal vælge side i klassekampen. Vi skal sige klart, enkelt og tydeligt, at vi bekæmper Løkkes overklasse, dens magt og dens privilegier. Vi skal give befolkningen lov til at hade og foragte overklassen og de politikere, der støtter nødvendighedens politik.

Når Løkke, Samuelsen og Morten Østergaard vil have os til at arbejde længere og mere, skal vi styrke kampen for 30 timers arbejdsuge. Når Løkke, Samuelsen og Thulesen Dahl vil gøre arbejdsløse fattigere, skal vi kæmpe imod de love, der gør dem fattigere. Når Løkke, Samuelsen og co. vil skære ned på den offentlige velfærd og give de offentligt ansatte mindre indflydelse, skal vi slås sammen med de ramte for bedre velfærd og for mere magt til de ansatte og brugerne.

Når de gamle magtpartier vil styrke den globale kapitals magt gennem EU og såkaldte handelsaftaler som TTIP og CETA på bekostning af demokratisk indflydelse, så skal vi bekæmpe det aftale for aftale og i stedet opbygge et kampfællesskab med arbejderbefolkningerne i andre lande.

Når de gamle partier siger, at der ikke er penge nok i samfundet til mere velfærd, til trods for at virksomhederne sidste år hentede 269 milliarder kroner i overskud, skal vi kræve lønforhøjelser og øget beskatning.

Lad os ændre janteloven og gøre den progressiv: De grådige rige skal ikke tro, de er noget, fordi de tjener over 1 million, tværtimod.  De rige snyltere skal ikke tro, de er lige så meget som os, der arbejder. Folk, der bare scorer fede millionudbytter uden at yde noget, er meget mindre værd end os. 

En velfungerende venstrepopulisme skal aldrig være påtaget, men dybtfølt og forankret i, hvad vi faktisk mener. Vi skal ikke være bange for at stå ved, hvad vi mener, når det er populært. Men gøre det hårdere og højere.

Lad os gøre klassehad, vrede og foragt overfor overklassen, arbejdsgiverne og deres politiske lejesvende til sund fornuft. Kun på den måde kan vi kanalisere vrede og frustration over nødvendighedens politik i en progressiv og solidarisk retning.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

BREAKING

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

Nyheder

Prins Harry:

Ønsker forsoning 

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme