Fredag den 3. juli tager Tessa plads på Orange Scene som den første kvindelige, danske rapper med et soloshow på den ikoniske scene, oplyser Roskilde Festival. Men inden da har hun allerede sat sit præg på årets festival.
Roskilde Festival har bedt hende om at pege på modtageren af årets Orange Donation bestående af 500.000 kroner, som festivalen hvert år uddeler i samarbejde med en af årets kunstnere. Tessas valg er Amnesty International Danmark og organisationens arbejde for kvinders rettigheder og ytringsfrihed.
Valget er ikke tilfældigt.
- Det er ekstremt vigtigt at sætte fokus på Amnestys arbejde og kvinders rettigheder, for vi er langt fra i mål. Jeg har selv oplevet hadtale og diskrimination som kvinde i musikbranchen, og jeg håber, at donationen kan være med til at rykke noget i den rigtige retning, siger Tessa.
Roskilde Festival uddeler hvert år hele sit overskud til humanitære og almennyttige formål. Orange Donation er den del, hvor en kunstner selv peger på modtageren. Tidligere har navne som Bruce Springsteen, Dua Lipa og Metallica stået bag donationer til bl.a. Dansk Røde Kors og Børns Vilkår. Siden 1971 har festivalen genereret cirka 476 millioner kroner til udlodning.
Roskilde Festival 2026 løber fra 27. juni til 4. juli.