Danskerne vil have mere skærm. Salget af 75-tommers TV er steget med 50 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser tal fra Elgiganten.
Det er ifølge kæden et tegn på, at 55 tommer - som tidligere gjaldt som standardvalget i de danske stuer - ikke længere er nok for mange købere.
Timingen er næppe tilfældig. Google Trends viser et opsving i søgninger på "TV" fra slutningen af april, præcis når årets skatteresultater udbetales. Og den kommende sportsommer - med Champions League-finalen 30. maj og VM i fodbold - trækker erfaringsmæssigt ekstra interesse.
- Store sportsbegivenheder har fortsat en stærk evne til at samle folk. Det skaber ofte lysten til at opgradere TV'et, så oplevelsen bliver lidt større derhjemme, siger Thomas Overgaard, salgschef i Elgiganten.
Tendensen er ikke kun dansk. På elektronikmessen CES i januar 2026 præsenterede producenterne modeller på op til 130 tommer.