I dag onsdag møder ca. 4.000 elever fra 7. klasse ikke op i et klasselokale. I stedet tager de på arbejde.
Det sker, når Skolernes Erhvervsdag 2026 afholdes i København for andet år i træk. Omkring 320 virksomheder og arbejdspladser i hovedstadsområdet har sagt ja til at tage imod et hold elever for en hel skoledag.
Eleverne skal ikke bare kigge på. De får konkrete opgaver og mulighed for at interviewe en medarbejder om deres vej til jobbet.
Fra skepsis til begejstring
Hotel Skt. Annæ var med sidste år - og kommer igen i år med endnu flere elever. Direktør Sofie Robdrup fortæller, at hun ikke var helt overbevist, da hotellet første gang sagde ja.
- Det var med en vis skepsis, at vi sagde ja til at være med til Skolernes Erhvervsdag sidste år, for juni er en af vores travleste måneder. Men gevinsten ved at have eleverne på besøg viste sig at være langt større end forberedelsesarbejdet, siger hun.
På hotellet kan eleverne prøve kræfter med alt fra receptionen til køkkenet.
Flere på erhvervsuddannelse
Bag dagen står Københavns Kommune, som i foråret 2024 besluttede at afholde erhvervsdagen første gang. Den seneste budgetaftale sikrer, at den fortsætter i både 2026 og 2027.
- Det har fra dag et været en prioritet for mig at styrke opmærksomheden om de mange muligheder, der åbner sig med en erhvervsuddannelse, siger Børne- og Ungdomsborgmester Jakob Næsager.