3-0 og så en sejrssang. Facit på Århus Stadion, hvor AGF knuste endnu en modstander i 1. division; denne gang Football Club Hjørring.
Endelig fik den målløse angriber Dennis Høegh gang i scoringen, da han satte kampens tredje bold i nettet, hvilket fik en tilskuer til lakonisk at udbryde "Grise flyver og helvede er frosset til is."
De to andre mål blev sat ind af en anden angriber, Sanel Kapidzic; mens angriber Peter Graulund som sædvanligt arbejdede modstanderne sønder og sammen.
Med sejren er AGF tilbage på førstepladsen i førstedivision. Århusianerne har raget 24 point til sig for 10 kampe uden nederlag endnu. Vejle har dog lusket samme antal point ind på kontoen, men har spillet én kamp mere.