Administration 

Sonny og Susanne inden endelig dom over omstridt lov: Frygter kæmpe gældssmæk

- Det var sindssygt hårdt. Er du vanvittig. Hver morgen blev man mindet om, hvor fæl den lov var, siger Susanne Jensen. (Foto: Foto: Privat)

Mandag falder der dom i langvarig sag mellem tre kærestepar og Beskæftigelsesministeriet og deres hjemkommuner.

Mandag kommer alt til at dreje sig om noget så simpelt som et en mail i indbakken for Sonny Carlsen og Susanne Jensen og hendes 17-årige søn, Marcus.

Kæresteparret vil i deres hjem i Jyderup på Sjælland få svar på det spørgsmål, som i to et halvt år har mast så markant ind i deres hverdag:

Var det grundlovsstridigt, at staten med loven om gensidig forsørgelsespligt pålagde lønmodtageren Sonny Carlsen at forsørge kæresten Susanne Jensen på kontanthjælp?

Det vil dommeren afgøre i Helsingør Byret, og minutter efter vil parret få besked om domsafsigelsen gennem deres advokat.

Afgørelsen er principiel, men kan også få økonomiske konsekvenser for Susanne Jensen og Sonny Carlsen. Mere om det senere - først lidt baggrund:

Omstridt lov

Dommen falder på baggrund af en retssag mellem på den ene side 176 personer, som er repræsenteret af tre kærestepar og på den anden side Beskæftigelsesministeriet og de tre pars hjemkommuner Herning, Favrskov og Gribskov.

Den drejer sig om loven om gensidig forsørgelsespligt for ugifte samlevende par, der blev indført 1. januar 2014. Den betød, at hvis den ene i et samlevende par modtog kontanthjælp, havde parret pligt til at forsørge hinanden – ligesom hvis parret var gift.

Derfor kunne det koste i kontanthjælpen, hvis ens kæreste havde indtægt eller formue. Beløbet, som kommunen kunne trække i kontanthjælpen, hang sammen med kærestens indtægt. Den gensidige forsørgelsespligt blev hurtigt udskældt og omstridt og endte med helt at blive afskaffet den 1. januar 2016,

Inden da blev flere kærestepar ramt. Tre af de par er nu sagsøgere - blandt andet Susanne Jensen og Sonny Carlsen - og de mener, at loven var et brud på grundlovens § 75, stk. 2 om retten til offentlig forsørgelse.

Nægtede at forsørge Susanne

44-årige Susanne Jensen lider af fibromyalgi, gigt, autisme og piskesmæld og var på kontanthjælp, da reglerne i 2014 ramte hende og kæresten, 45-årige Sonny Carlsen, der dengang og nu arbejder på Grønttorvet i København. Men Sonny Carlsen nægtede at forsørge Susanne Jensen.

Ifølge Susanne Jensen handlede det både om, at han simpelthen ikke havde råd, ligesom parret også synes, at loven principielt var uretfærdig. Hvorfor skulle hun tigge sin kæreste om penge, spørger Susanne Jensen.

- Hvis Sonny skulle forsøge mig, skulle min søn spørge om lov til at spise hans mad og bede om penge til en busbillet. Det er så intimiderende og grænseoverskridende, at jeg ikke var i stand til at varetage mig og mit barn. Det var jo ikke for sjov, at jeg var på kontanthjælp, siger Susanne Jensen.

Det lyder som om, at jeres parforhold i praksis minder om et ægteskab. Hvorfor er det så uretfærdigt, at loven kunne ramme jer, når den rammer gifte par på samme måde?

- Ægtefolk binder sig juridisk til hinanden, mens den her lov var baseret på et skøn for dem, der ikke vælger at blive gift. Og det har vi gjort. Har man ikke ret til at være sammen med den, man elsker? Desuden fik Sonny ikke mit fradrag, ligesom ægtefolk gør. Og det viser, hvordan loven ikke var udformet ordentligt, siger Susanne Jensen.

Hun siger også, at det ikke kunne være forsørgerpligt i ægteskablig forstand, fordi Sonny Carlsen eksempelvis ikke længere skulle forsørge Susanne Jensen, hvis hun røg over på en anden ydelse.

"Sindssygt hårdt"

Sonny Carlsen og Susanne Jensen overvejede rent faktisk at gå fra hinanden for at undgå at blive berørt af reglerne.

- Det var sindssygt hårdt. Er du vanvittig. Hver morgen blev man mindet om, hvor fæl den lov var. Nogle mennesker har det måske bedst alene, men vi er jo mænd og kvinder af en årsag, og hvorfor skulle jeg miste min elskede på grund af ting, der bliver trukket ned over hovedet på ham? Retten til fri kærlighed forsvandt bare, siger Susanne Jensen.

Hun er i dag tilkendt fleksjob med ni timer om ugen, men ikke alt er gået fremad siden. Sonny Carlsen fik kræft i hjernen og var sygemeldt et halvt år. Sønnen Marcus er infantil autist, og da der ikke var nogen skoletilbud i Nordsjælland, der matchede ham, blev parret nødt til at flytte til Jyderup.

De boede dengang i Gribskov Kommune, og her opbyggede Sonny Carlsen en potentiel kæmpegæld, da han altså nægtede at forsørge Susanne Jensen. Kommunen har indtil videre ikke forlangt, at Sonny Carlsen skal tilbagebetale det, som Susanne Jensen har fået for meget i kontanthjælp.

Men hvis kommunen får medhold i retssagen mandag, kan der vente parret et voldsomt økonomisk smæk. Ifølge Susanne Jensen nåede gælden op på omkring 75.000 kroner, inden loven blev skrottet.

- Vi er bekymrede og frustrerede. Hvis vi ikke får medhold, kan vi anke, men kommunen vil bede om at få pengene tilbage. Det er en gisning, men det er det, vi frygter, siger Susanne Jensen.

Du kan læse meget mere om sagen her. Find blandt andet ud af, hvorfor kommunen skrev 'I boller sammen' som en af årsagerne til, at Sigrid Larsens kæreste Christian skulle forsørge hende.

par i kærlig omfavnelse på den røde løber
Kendte

Danmarks power-par: 

Vi har for travlt til børn

brand og sort røg fra bygninger
Krimi

Brand raserer

flere bygninger

DR Byen set ude fra
Nyheder

DR brugte

ulovlig arbejdskraft

Politifotos af to mænd
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg

personer i flyterminal
Rejser

Flyselskaber advarer om højere billetpriser

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger 

Krimi

Unge med ren straffeattest bijobber som kokainsælgere

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang