Administration 

Skeptikeren så selv en ufo

Claus Lundholm troede ikke på ufoer. Lige indtil hans bil gik i stå, og et stort fladt fartøj svævede lydløst over ham.

• Officer afslørede ufo på sit dødsleje

Claus Lundholm tror overhovedet ikke på ufoer. Han trækker på smilebåndet, hvis venner eller kolleger fortæller, at de har hørt, at nogen har set flyvende tallerkener og små grønne mænd. Det er jo bare noget, de digter for at få opmærksomhed.

Men en aften forandrer alting.

Det er september 1995, og 24-årige Claus Lundholm har været hjemme hos sin kæreste i Brande. Kæresten overnatter hos sine forældre, mens Claus Lundholm og hans sorte labrador går ud i hans BMW og sætter kurs mod Claus’ forældre i Børkop ved Vejle.

Turen er rolig. Det er 29. september, klokken nærmer sig halv 10 om aftenen, og de fleste hygger sig derhjemme. Claus Lundholm møder ikke mange andre bilister på sin vej. Pludselig bliver hunden urolig. På en lille strækning ved Give farer den pludselig op, giver hals og begynder at grave som en besat i bunden af bilen.

Claus Lundholm forsøger at berolige den normalt så godmodige hund. Men så begynder vinduesviskerne pludselig at piske i høj hast hen over bilens vinduer, alle viserne i instrumentbrættet drejer op på maksimum, lygterne begynder at svigte, og farten går af den store bil.

Satans også, tænker Claus Lundholm. Han har lige købt bilen, og det irriterer ham voldsomt, at den allerede giver ham problemer. Og hvad nu, hvis der kommer biler bagfra og braser ind i ham, som han holder der?

Men da bilen holder stille på den øde, mørke landevej, kan han pludselig mærke, at noget nærmer sig bagfra. Det er, som om det stopper over bilens tag, og som ud af intet tænder et meget stærkt blåhvidt, pulserende lys sig over bilen.

Fanget i en kegle af lys

Claus Lundholm er chokeret. Et kraftigt lys oplyser bilen og vejen omkring den. Det er helt afgrænset, så det danner en rund kant ud mod vintermørket. Det er nærmest, som om noget afholder lyset fra at slippe ud fra den kegle, der stråler lodret ned over bilen. Det er skræmmende, men samtidig uvirkeligt og dragende.

Claus Lundholm åbner bildøren og står forsigtigt ud. Hans hånd slipper ikke døren. Og så kigger han op på det mest fantastiske fænomen, hans øjne nogensinde har set.

Lyset kommer fra cirkler af projektører på undersiden af et stort, fladt fartøj. Inde i den yderste cirkel sidder en mindre cirkel, inde i den en endnu mindre, og hver cirkel af projektører lyser med sin egen frekvens.

Lyset er stærkest i midten. Det minder om det blåhvide lys fra nye bilers xenonlygter – men det er langt, langt stærkere og helt afgrænset. Fartøjet hænger helt stille over ham, som om intet i denne verden påvirker det.

Claus Lundholm er bange, som han står der på vejen under lyset i det kulsorte mørke omkring ham. Men han er også underlig fredfyldt. Det går op for ham, at der er helt stille. Ikke kun, fordi det fantastiske fartøj over ham er fuldkommen lydløst. Også selve atmosfæren er så stille, at han kun har oplevet noget lignende, når han har været inde ved en såkaldt MR-skanner i sit daglige arbejde som sygeplejerske.

Ingen andre til stede

Claus Lundholm sætter sig ind i bilen igen. Stadig chokeret kigger han ud ad bilens vinduer for at se, om der dog ikke er nogen i nærheden, der kan se, hvad han ser.

Men vejen er øde.

Pludselig bevæger fartøjet sig. Det svæver fremad og forsvinder over skovområdet Smidstrup Krat længere fremme. Claus Lundholm kan ane dets konturer mod den klare stjernehimmel. Han ser et rundt, fladt fartøj på 15 meter i diameter. Det har tre meter høje takker ovenpå.

Han sidder overvældet i bilen i nogle minutter, før han prøver at dreje nøglen igen. Nu virker alting normalt. Benene ryster, da han triller det sidste stykke hjem til sine forældre. Så snart han kommer ind, kan de se, at han er dybt chokeret, og han fortæller sin utrolige historie.

Mødt med dyb skepsis

Oplevelsen er så svær at tro på – også for Claus Lundholm selv. Derfor venter han flere måneder, før andre end familie og kæreste får det at høre.

»Der har været blandede reaktioner. Nogle siger, at de kun tror på mig, fordi de kender mig. De ser mig som en troværdig person,« siger Claus Lundholm.

Andre tror ham ikke og spørger, om der har været noget galt, om han har været fuld, eller om det er noget, han digter.

Det gør ham ikke så meget, hvis folk ikke tror på ham. Foreningen Skandinavisk UFO Information har forhørt ham på kryds og tværs for at tjekke, om han har opdigtet historien, og om den skulle have huller. Her har man erklæret ham troværdig og kan ikke finde en naturlig forklaring på fænomenet.

Men det nager ham, at ingen andre så det. Danmarks Radios Kanal 94 i Vejle efterlyste vidner, men kun to henvendte sig. Fra et vindue havde de samme aften set en lyskegle over deres gårdsplads få kilometer fra Claus Lundholm. De nåede dog ikke udenfor, før lyset forsvandt.

»Det er ærgerligt ikke at have nogen at dele oplevelsen med,« siger Claus Lundholm, som i dag er 36 år, arbejder som konsulent ved SoSu-skolen i Skive, er gift og har tre børn.

»Må være noget udefra«

Han har vendt og drejet oplevelsen i de 12 år, der er gået.

»Jeg kan ikke forstå, hvordan så stort et element kan holde sig oppe, uden at man kunne høre noget. Det kan kun være noget, der teknologisk er længere fremme, end noget vi kender i denne verden,« siger Claus Lundholm.

Han leder efter ordene. De skal nærmest trækkes ud af ham.

»Ja, det må vel være noget udefra. Jeg kan ikke forestille mig andet. Men jeg har aldrig selv troet på folk, der talte om flyvende tallerkener og den slags. Den mistro er blevet manet i jorden nu,« siger Claus Lundholm.

Han har aldrig oplevet noget, der bare minder om det i årene, der siden er gået. Og han nægter at begynde at tolke på historien.

»Men man skal passe på, for man kan hurtigt blive bundet op på sine egne fortolkninger. Folk spørger, om jeg følte, at der blev taget et billede af mig eller sådan noget. Men det ved jeg jo ikke noget om, så det holder jeg mig fra,« siger Claus Lindholm.

»Jeg fortæller kun det, jeg rent faktisk oplevede.«

faktaboks

1947
Amerikansk pilot meddeler, at han har set skiveformede fartøjer i enorm fart. Udtrykket flyvende tallerken opstår.

1947
En militærbase i Roswell meddeler, at man har fundet en nedstyrtet tallerken. Dagen efter kaldes den en vejrballon.

1947
Pludselig fortæller hundredvis af mennesker, at de ser ufoer.

1952
Første private organisation for ufo-interesserede, APRO, bliver stiftet i USA.

1955
Major H.C. Petersen ser på en radar, at uforklarlige objekter bevæger sig gennem dansk luftrum med 18.000 kilometer i timen og forsvinder.

1957
H.C. Petersen stifter en dansk forening for ufo-interesserede, der i dag hedder Skandinavisk UFO Information.

1970
Politiassistent Evald Hansen Maarups bil går i stå nord for Haderslev, og han ser en ufo.

1980
Engelske soldater ved Suffolk i England ser en ufo, der er landet i en skov.

1993
60 vidner ser uafhængigt af hinanden store trekantede ufoer flyve over England med enorm hast.

1995
Sygeplejerske Claus Lundholms bil går i stå ved Give, og han ser en ufo over bilen.

2005
En løjtnant, der var tæt på episoden i Roswell, bekræfter under ed, at han så både et rumfartøj og ligene af flere rumvæsener, men at USA s militær fik dysset Roswell-sagen ned

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads