Rusland er parat til at tage skridt mod at forbedre det anstrengte forhold til USA.
Det lover Ruslands nye ambassadør i Washington efter sit første officielle møde med præsident Donald Trump.
- Jeg blev modtaget af præsident Trump, og jeg fremlagde mine papirer. Jeg kunne sige, at vi ser frem til at forbedre forholdet mellem vore to lande, siger Anatolij Antonov.
Mødet forløb ifølge ambassadøren i en varm og konstruktiv atmosfære, beretter det russiske nyhedsbureau Ria.
- Præsident Trump tog imod mig på en varm og venlig måde. Vi er, sammen med hans kolleger og hans stab, enige om at fortsætte samarbejdet, siger Antonov.
Stemningen var også god, da Trump mødtes med den tidligere ambassadør Sergej Kisljak og Ruslands udenrigsminister, Sergej Lavrov, i maj.
Det fremgår af billeder fra mødet. De blev publiceret af et russisk nyhedsbureau, og her kunne man se både Trump, Kisljak og Lavrov med smil og latter. Ingen amerikanske medier fik lov til at tage billeder på mødet.
Den amerikanske præsident går en svær balancegang med netop Rusland, da hans politiske hold fortsat undersøges for måske problematiske - og potentielt ulovlige - forbindelser til russerne.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.