- Min kommentar til Morten Helvegs krav om en dementi: Det kan han skyde en hvis pil efter.
Sådan lyder den klare melding fra Se & Hørs chefredaktør, Henrik Qvortrup, til Avisen.dk.
Baggrunden er, at den radikale folketingspolitiker, Morten Helveg Petersen, har krævet et dementi af ugebladet. Se & Hør skriver nemlig, at Helveg tog på en skatteyderbetalt tur til Berlin, hvor han skulle deltage i møder med NATO.
Men ifølge ugebladet brugte Helveg tiden sammen med sin kæreste, tv-værten Line Baun Danielsen. Det nægter Helveg dog skulle være tilfældet.
Qvortrup: Kom med beviserne, Helveg
Henrik Qvortrup opfordrer derfor Morten Helveg til at fremlægge beviser på, at han deltog i de forsvarsmøder i NATO, som egentlig var formålet med rejsen. I så fald vil Qvortrup kigge på det. Men han regner ikke med, at det sker.
- Vi har billeder af ham og Line Baun Danielsen tæt omslynget i Berlin fra de dage. Det tyder ikke ligefrem på forsvarsdrøftelser. Hvis han har en god sag, så synes jeg, han skal fremlægge nogle beviser. Så skriver vi det. Men det har han jo ikke ønsket, siger chefredaktøren.
Qvortrup mener, at Helveg Petersen har trådt ved siden af i denne sag.
- Han bliver sendt til Berlin for at deltage i møder med NATO. Så må man regne med, at han gør det. Hvad han laver om aftenen kommer ikke mig ved, men hvis han ikke dukker op til de møder, som skattepengene har betalt for, at han kunne deltage i, så er det forkert, slutter Henrik Qvortrup.