Lige nu kæmper kampklædt politi for at forhindre en hård kerne af demonstranter fra at slippe ind i Bella Center, hvor verdens ledere er samlet for at enes om en klimaaftale.
"Der er masser af demonstranter, der har fået masser af peberspray," siger reporter Jonas Sahl fra Bella Center.
Politiet oplyser, at de har opløst demonstrationen. Den er altså erklæret ulovlig og alle skal forlade den.
Men det lader det ikke til at demonstranterne har tænkt sig, fortæller Newspaqs reporter på stedet, Jonas Sahl.
"For at komme ind til Bella Center skal man over en fire meter bred å, og jeg har netop set demonstranter puste luftmadrasser op, så de kan flyde over den," fortæller han. Det lykkedes en lille gruppe at trænge ind på Bella Centrets grund via de oppustede madrasser, men her bliver de mødt af politi, der står klar med højlydte politihunde i snor.
Luften ved Bella Center er tyk af politiets hunde der gør, og demonstranternes råb. "Hele verden kigger med, the world is watching", råber de med henvisning til den udenlandske presses massive tilstedeværelse.
"Vi har fået at vide, at de delegerede var klar til at komme ud og møde os. Så det eneste der afholder os i at holde vores planlagte møde, er politiet, der forhindre os i at tale med dem, der gerne vil tale med os," siger Peter Nielsen, der er talsmand for Climate Justice Action, der står bag demonstrationen.
"Det bølger frem og tilbage. For kort tid siden kastede demonstranterne cykler mod politiet," siger reporter Jonas Sahl.
Politiet oplyser, at 230 foreløbigt er anholdt. Og en del af dem er kørt til det såkaldte klimafængsel i Valby.