Administration 

Sov på gulvet: Ofre for menneskehandel har arbejdet for dansk politibetjent

De rumænske håndværkere sov på dette gulv, mens de udførte arbejde for politibetjenten. (Foto: Foto: Privat, Fagbladet 3F/)

En dansk politibetjent har haft to menneskehandlede rumænere til at bo og arbejde for sig i en lejlighed på Frederiksberg.

Fagbladet 3F kan sammen med DR afsløre, at en dansk politibetjent har benyttet to underbetalte rumænere til at renovere sin millionlejlighed på Frederiksberg. I lidt over tre uger arbejdede rumænerne ofte fra morgen til aften i politibetjentens lejlighed, men de tjente kun hver 3.500 kroner, fortæller de.

Sagen kommer frem efter, at Fagbladet 3F og DR har afsløret, hvordan flere entreprenører i byggebranchen systematisk og i stor stil har brugt underbetalt arbejdskraft fra Rumænien og Pakistan til boligbyggeri i Holbæk. I alt er seks udlændinge, inklusiv de to rumænere fra politibetjentens lejlighed, vurderet af Center mod Menneskehandel til at være ofre menneskehandlet til tvangsarbejde.

Renoveringen af politibetjentens lejlighed stod på i foråret 2018. De to menneskehandlede rumænere overnattede på gulvet i lejligheden, da de ikke havde råd til at tage toget til Holbæk, fortæller de. Om aftenen, når rumænerne havde fri, samlede de flaskepant, så de havde råd til supermarkedernes billigste mad.

- Vi havde ingen penge under hele renoveringen. Efter tre uger var vi helt sorte af møg, for vi kunne ikke tage et bad. I stedet sov vi på gulvet og ventede på, hvornår vi mon ville få løn, siger Mihai Feraru, der er en af de to rumænere, som arbejdede i politibetjentens lejlighed.

Betjente bekræfter

Politibetjenten var kunde hos den bosniske byggeentreprenør Alen Kapetanovic, der tidligere var medejer af og direktør for byggefirmaet Akk Byg IVS. Politibetjenten bekræfter at have haft to rumænere gående, men afviser, at de skulle have sovet i hans lejlighed, og at de havde dårlige arbejdsforhold.

- Det slog mig overhovedet ikke, at tingene ikke var i orden. Hvis de havde levet under så kummerlige forhold (som du siger, red.), var de da blevet i deres hjemland og ikke kommet til Danmark. Så nej, det har ikke strejfet mig, at tingene ikke skulle være i orden, siger politibetjenten til Fagbladet 3F.

Han fremfører desuden, at rumænerne ikke arbejdede i weekenden, samt at de kun arbejdede for ham i otte dage, fordi de skulle på påskeferie i Rumænien.

Det benægter begge rumænere uafhængigt af hinanden.

- Vi havde jo ikke nogen penge, så hvordan skulle vi kunne tage hjem? Vi sov på gulvet hver nat i tre uger og samlede flasker skiftevis, så vi kunne købe mad. Vi blev lovet gode penge for arbejdet, men vi fik aldrig løn eller mad, mens vi var der, siger rumænske Ionut Ioan, der er den anden af de to rumænere, som arbejdede og boede i lejligheden.

12.000 kroner i kontanter

Ikke kun lejlighedens ejer, men også hans far, arbejder inden for politiet. Ifølge rumænerne har faderen også opholdt sig i lejligheden, mens renoveringen stod på.

- Efter første dag kom to mænd i politiuniform. Jeg blev bange for, at de ville tage os med, men det viste sig bare at være ejeren og hans far, siger Ionut Ioan.

- De to politimænd undrede sig slet ikke over, at der sov to rumænere på gulvet i deres møgbeskidte lejlighed. Det stillede de ikke spørgsmål til. I stedet lånte de os lidt penge til mad, som vores chef Alen Kapetanovic senere betalte dem tilbage, siger Ionut Ioan.

Efter arbejdet på Frederiksberg gik rumænerne til politiet, da de aldrig blev betalt den løn, de var blevet lovet.

- På et tidspunkt fik jeg 12.000 kroner kontant af politibetjenten, som jeg skulle give til vores chef Alen Kapetanovic. Politibetjenten kiggede også til os flere gange om dagen for at se, hvor langt vi var nået med renoveringen, siger Ionut Ioan.

Betjent afviser sort arbejde

Politibetjenten bekræfter at have benyttet sig af den bosniske entreprenør Alen Kapetanovics firma til renoveringen af lejligheden. Betjenten vil dog ikke fortælle, hvordan han har fået kontakten, eller hvor meget renoveringen i alt har kostet ham.

Politibetjenten bekræfter også, at han lånte rumænerne penge til mad, og at han på et tidspunkt betalte deres chef 12.000 kroner kontant til indkøb af materialer. Men betjenten bekræfter ikke at det, eller hele renoveringen, skulle have foregået sort.

- Jeg har bestemt ikke betalt kontant for renoveringen. Jeg har en regning. Nu vil jeg altså ikke være med i det her mere. Det er træls, at I kommer så mange måneder efter og stiller spørgsmål, siger politibetjenten.

Fagbladet 3F må ikke se hverken faktura eller kvittering. Politibetjenten er, ifølge ham selv, aldrig blevet afhørt i forbindelse med denne sag.

Afviser

Rumænerne fortæller, at de fra Alen Kapetanovic hver har fået 3.500 kroner for at have arbejdet hver dag i lejligheden i lidt over tre uger. Alen Kapetanovic oplyser til Fagbladet 3F, at han aldrig har arbejdet for den pågældende politibetjent på Frederiksberg, eller at han bevidst har medvirket i svindelsager og til underbetaling.

- Jeg har lavet masser af ting på Frederiksberg, men ikke på den adresse du nævner og aldrig for en politibetjent. Jeg genkender heller ikke navnet på ejeren, og mine rumænske arbejdere har heller aldrig overnattet i de lejligheder, som de har arbejdet i, siger Alen Kapetanovic.

Han fortæller, at Fagbladet 3F’s kilde lyver og spreder falske rygter om ham. Fagbladet 3F blev lovet et opfølgende interview med Alen Kapetanovic, men han har siden ikke svaret på fagbladets henvendelser.

Hos politiets specialenhed Særlig Efterforskning Øst, SEØ, vil vicepolitiinspektør Mads Helios ikke kommentere på, hvorvidt de kender til sagen og eventuelt efterforsker den.

 

Fagbladet 3F

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen