Indtægterne fra olieboringerne i Nordsøen har været faldende over en årrække, men en 4D-seismisk undersøgelse af Mærsks sydlige felter viser, hvordan ældre boringer har påvirket forholdene i undergrunden.
Resultaterne er så positive, at virksomheden nu forventer at kunne fastholde indtægter og produktion på et stabilt niveau, skriver Jyllands-Posten Erhverv og Økonomi.
Og det vækker glæde hos chefen for subsurface i Maersk Oil, Steve Taylor.
- Det kan bestemt bidrage til flere tønder til produktionen fremover, og Danmark er en afgørende faktor og stor bidragyder i Maersk Oils samlede produktion sammen med Qatar og Storbritannien, men præcis hvor mange tønder det er, kan jeg ikke sige noget om, siger han til Jyllands-Posten Erhverv og Økonomi.
Også blandt eksperter er der udbredt enighed om, at resultaterne fra undersøgelserne vil gøre en mærkbar forskel ved fremtidige boringer.
- Det gør udfordringen mere overkommelig, og man skal ikke fare frem i blinde, hvis man skal lokalisere den olie, man ikke får op, siger Institutdirektør på DTU Kemi, Erling Stenby.
På politisk niveau har der været en ophedet debat om beskatningen af Nordsøolien. Og de nye teknologier kan bidrage til, at statens tab af provenu fra olien formindskes.
- Ser man på alle felter i den danske Nordsø er indvindingsgraden 26 procent. 74 procent ligger altså stadig dernede, siger han og tilføjer: Går man fra 26 til 27 procent, er det lig med en produktionsværdi på mellem 60 og 70 milliarder kroner. Og det er olie, man ved, hvor ligger. Så skal man selvfølgelig finde ud af at få det op, men det siger noget om perspektiverne, og hvor store penge der ligger gemt endnu, siger civilingeniør i Energistyrelsen, Søren Frederiksen.
Newspaq