Der gik et ramaskrig hen over verden, da Ford Mustang introducerede deres fuldt elektriske model for et par år siden – og så ovenikøbet som højbenet SUV, gisp!!
Og på Avisen.dk's motorgale redaktion blev der straks diskuteret, om knæfaldet for el på en af verdens mest ikoniske bilmodeller ville betyde mærkets endeligt. Hvilket det naturligvis ikke gjorde, for Mustang E er en bragende flot og velkørende elbil omend de ikoniske linjer og den sprøde V8-lyd manglede.
Avisen.dk testede for nyligt den lækre og lynhurtige elbil Mustang Mach-E GT - men det var jo "bare" el det hele og ingen brøl fra nogen benzinmotor. Foto: Per Kuskner
Nu kommer Ford igen med en banebrydende nyhed: Ford Mustang i 2024-modellen ser ud, som den plejer og har – endnu mere gisp! – absolut ingen el eller plugin-features. Og sikke en bil, der blev introduceret i forgårs i Detroit.
Den har samme flotte linjer, som modellen den afløser. Og den kommer med en V8-motor på 5.0 liter eller en 2.3 liter turbo firecylindret en af slagsen, akkurat som modelprogrammet i dag. Ret skal dog være ret. Mustang køres i to linjer: ICE (den traditionelle som her) og E (elektriske modeller).
Ydermere har den nogle fuldstændig ubrugelige, men sjove, tilføjelser: Man kan via en knap i enten kabinen eller på nøglen, få den til at gasse op, når den holder for rødt. Altså uden man behøver at sætte den i frigear (eller P) og uden selv at trykke på speederen. Hvad skal man bruge det til? Intet, men måske det er en hilsen á la en midterfinger til alle de andre mere fodformede bilister i deres elbiler.
De ikoniske baglygter med tre striber i hver er en remininsens helt tilbage fra den allerførste Mustang fra 1964. Foto: Ford
Den har også en gammeldags håndbremse-stang, som dog ikke er mekanisk. Den ser bare sådan ud, men er elektronisk som de fleste jo er i nye biler i dag, og bare har en lille knap til at aktivere pågældende bremse.
Nyt indendøre er dog de meget store digitale skærme foran føreren. Det skal ikke være retro det hele. Og så alligevel, for den nye Mustang kommer ikke med den selvkørende funktion, de fleste nye biler har i sig.
Ford vurderer, at køberne til denne nye Ford Mustang foretrækker at køre den selv...
Helt moderne bil indeni – og så alligevel ikke. Foto: Ford
Avisen.dk testede Mustang i cabriolet-udgaven sidste år. Den nye udgave kommer uden tvivl også som åben med tiden. Foto: Per Kuskner
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.