Mulighederne for succes er store for FC København i forårssæsonen.
Torsdag indleder klubben knockoutfasen i Conference League, og på mandag begynder københavnernes forår i Superligaen, hvor de er nummer et.
Men hvis det skal blive til succes i Europa og i den hjemlige andedam, så skal FCK i nogle af spillets faser være noget bedre, end det var tilfældet i efteråret.
For eksempel mener træner Jacob Neestrup, at FCK har haft meget at indhente, når holdet forsvarer hjørnespark.
- Vi er dårligere end alle Superligaens top-6-hold på defensive hjørnespark. Så markant, at det ikke ligefrem øger vores muligheder for at vinde Superligaen. Så det har vi forsøgt at forbedre, siger Jacob Neestrup.
Han ønsker sig desuden, at FCK kan være en smule mere konsekvent, når kampene skal afgøres.
Han nævner blandt andet efterårets hjemmekampe mod bundholdene Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub, som formåede at få FCK til at skælve i slutminutterne, selv om spil og chancer havde været i københavnernes favør.
- Det er ærgerligt, og for mig handler det om bedre eksekvering af de store målchancer, som vi ligger allerøverst på i Superligaen, siger Jacob Neestrup med henvisning til den såkaldte "expected goals"-statistik.
- Og hvis vi ikke lykkes med det, skal vi være bedre til ikke at miste kontrollen med bolden i de sidste ti minutter. Der er nogle gange, hvor vi er begyndt at forsvare for tidligt, og det skal vi ikke, siger han.
Han mener ganske simpelt, at når FCK er foran, så kan spillet blive for slapt i slutfasen, og derfor kan for eksempel en 2-0-føring pludselig sættes over styr.
- Der er nogle hold i Superligaen, der løser det scenarie bedre end os. Det handler om, at der ikke opstår uro i de sidste ti minutter, og at man ikke bare giver bolden væk og begynder at forsvare.
- Man skal beskytte bolden, have kontrol over den og spille med mere mod, og det har vi arbejdet lidt med, siger Jacob Neestrup.
FCK møder torsdag tyske FC Heidenheim i Conference Leagues 16.-delsfinale.
/ritzau/