En mand er fundet død i Knebel Vig, efter at politiet fredag påbegyndte en eftersøgning, da en tom båd drev i land.
Det oplyser vagtchef ved Østjyllands Politi Michael Hamann til Århus Stiftstidende.
Vagtchefen oplyser til Ritzau, at manden blev fundet i vandet.
- Vi mistænker, at der er sket en ulykke. Familien er underrettet, siger han.
Han har formentlig været ude at fiske eller lignende alene, lyder det videre fra vagtchefen, der tilføjer, at manden er fra Djursland.
Politiet og beredskabet afsøgte hele Aarhus-bugten, efter at anmeldelsen om den tomme båd indløb klokken 15.32.
- Vi har en båd, der er drevet i land i Knebel Vig. Så vi er ude at søge i hele Aarhus-bugten. Vi har nogle personlige genstande i båden, som kunne indikere, at der mangler en person, lød det fra vagtchefen efter anmeldelsen til Århus Stiftstidende.
Foruden politiet deltog også privatpersoner og JRCC i eftersøgningen.
JRCC er en afdeling under søværnet. Den koordinerer operationer, når der opstår nødsituationer i luftrummet eller på havet.
Enheden yder også assistance til nødstedte eller forsvundne personer på havet og i luftrummet.
/ritzau/