Administration 

»Man kan læse så meget i aviserne«

Ny start · Som tidligere chefredaktør og succesfuld erhvervsleder er Mette Bock både berømt og berygtet for sine lederevner. Til august starter en ny karriere på Aarhus Universitet, trods rygter om at hun ville springe ud som politiker

»Fra 1968 til 1971.«

Svaret kommer uden betænkningstid og næsten henkastet fra Mette Bock, da hendes søn Ask kigger op fra eksamenslæsningen og spørger, hvornår det nu var, at Hilmar Baunsgaard var statsminister.

Tilsyneladende er Nyhedsavisens journalist og fotograf de eneste, der finder det hurtige svar bemærkelsesværdigt, for hverken mor eller søn fortrækker en mine. Ikke fordi der på nogen måde er kulde – der er bare ingen grund til at dvæle ved tingene.

»Man kan kalde mig utålmodig eller rastløs, men man kan også kalde mig resultatorienteret. Jeg foretrækker selv den sidste variant,« siger den 49-årige Mette Bock, der går hjemme i Horsens-forstaden Stensballe og forbereder sig på at tiltræde sit nye job som prorektor ved Aarhus Universitet 1. august.

Efter fem år som chefredaktør på JydskeVestkysten smed Mette Bock i oktober sidste år tøjlerne uden at have et nyt job på hånden.

»Vi havde en vision om at omdanne avisen til et moderne mediehus, og det mål nåede vi. Så følte jeg, at det var tid at komme videre,« siger Mette Bock, der i 2006 blev kåret til årets danske erhvervskvinde.

Vejen ind i mediebranchen lå ellers ikke lige for, da hun i 1980 erne afsluttede studierne i både statskundskab og filosofi.

»Jeg nåede også at læse medicin, men det var for åndløst,« griner Mette Bock, der efter en årrække som direktør for Muskelsvindfonden pludselig fik trang til at prøve noget andet.

»Jeg ville prøve journalistfaget, og jeg ringede daværende medlemmer af Jyllands-Postens chefredaktion Jørgen Ejbøl og Ulrik Haagerup ned for at høre, om de havde et job til mig. Efter lang tids pres fandt de et vikariat på tre måneder, men det blev senere forlænget til 14 måneder. Det var fantastisk sjovt at prøve,« siger Mette Bock, der inden jobbet på JydskeVestkysten var et par år i konsulentbranchen. På den syd- og vestjyske avis fik Mette Bock et ry som en hård kvinde, der ikke var bange for at vise, hvem der bestemte.

Blandt andet kom hun i kraftig modvind, da hun i forbindelse med en lønkonflikt truede med at fritstille medarbejdere, der ikke ville genoptage arbejdet, og siden fyre en journalist, der havde kaldt hende sindssyg. Da talen falder på fyringssagen, kniber hun for første og sidste gang under interviewet de klare blå øjne en smule sammen.

»Det var en møgubehagelig sag. Det endte med en voldgiftssag, som slog fast, at jeg handlede korrekt, men selvom jeg formelt set var sejrherre, var det ikke rart,« siger Mette Bock, der også var kendt for at tage ud på lokalredaktionerne og give en hånd med det daglige arbejde.

Dage på gulvet

»Alle ved, at der er forskel på at sidde på ledelsesgangen og være ude blandt medarbejderne. Jeg syntes, det var vigtigt, at vi også talte sammen, når der ikke var problemer, og derfor tog jeg dage på gulvet . Jeg stod også i regnen og slæbte øl på Grøn Koncert, da jeg var direktør i Muskelsvindfonden, selvom jeg absolut ikke er specielt folkeligt indrettet. Jeg syntes bare, det var det rigtige – både i forhold til at sende et signal til de frivillige, men også for at udvikle mig som leder,« siger Mette Bock, der nu kan se frem til at blive en del af en fire-mands ledelse for 34.000 studerende og 10.000 ansatte på Aarhus Universitet. Stillingsbetegnelsen lyder på prorektor for vidensspredning, men Mette Bock har svært ved at definere sine opgaver helt klart.

»Nu må vi se, når jeg starter, men mit udgangspunkt er, at samfundet har en berettiget forventning om at få gavn af og indsigt i universitetsverdenen. Jeg ser min opgave ligge i at bygge bro mellem universitet og resten af samfundet, og trafikken på broen skal gå begge veje,« siger Mette Bock.

Knap var Mette Bocks nye stilling blevet offentligt kendt, før der blev spekuleret i, om hun allerede var ved at skifte karriere endnu en gang.

Politiker – nej tak

For ikke nok med, at hendes far, Ole Samuelsen, var radikalt folketingsmedlem fra 1968 til 1973 – hvilket måske forklarer den imponerende responstid på spørgsmålet om Hilmar Baunsgaard – hendes bror er nemlig Anders Samuelsen, tidligere medlem af Folketinget for Det Radikale Venstre og medstifter af Ny Alliance. Og der gik ikke længe, inden flere medier spekulerede i, at Mette Bock skulle opstilles til Folketinget for det nye parti.

Men selvom hun tidligere har været næstformand for Det Radikale Venstres Landsforbund og i øvrigt folketingskandidat for SF, skal hun ikke nyde noget.

»Jeg skal ikke være politiker. Jeg har lige fået nyt job, og det glæder jeg mig voldsomt til. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg har været med i opstartsfasen af Ny Alliance, og det er heller ingen hemmelighed, at jeg er et holdningsmenneske. Jeg ved godt, at det har stået i aviserne, men det gør det jo ikke rigtigt. Man kan læse så meget i aviserne,« siger Mette Bock.

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage