Nok ser det for tiden særdeles lyst ud for Folketingets opkomling, Ny Alliance, og tilsvarende sort ud for de 18 folketingsmedlemmer, som risikerer at ryge ud på den bekostning.
Alligevel har en af dem, der står for skud, Enhedslistens Rune Lund, tiltro til, at vindene nok skal nå at vende inden et folketingsvalg:
- Jeg er sådan rimeligt fortrøstningsfuld og håber da, at Enhedslisten går frem til valget, siger han til Avisen.dk.
Han føler sig overbevist om, at vildfarne Enhedslisten-vælgere vender tilbage, når først Ny Alliance fremlægger en politik til august, som partiet har bebudet:
- Lige nu er der nogle, der tidligere har stemt Enhedslisten, som overvejer Ny Alliance, men når først de har fremlagt deres politiske indhold og uddybet, hvordan de vil finansiere deres omvendte Robbin Hood-skattepolitik, så tror jeg, vores vælgere vender tilbage.
Selv har Rune Lund ingen bud på, hvad han skal lave, hvis forudsigelserne i den opgørelse, som valgforsker Søren Risbjerg Thomsens står bag, skulle holde.
- Men jeg skal nok finde på noget. Jeg skal nok klare mig, siger han.