Administration 

Generaler skubber sårede unge ud af hæren

Ifølge Hærens Operative Kommando er det for soldaternes eget bedste, at hæren lukker et særligt kompagni for soldater med ondt i fysik eller psyke. (Foto: POLFOTO arkiv)

Fra marts er det slut med fælles kamppause for fysisk og psykisk sårede soldater. Hæren nedlægger et helt kompagni, der tager særligt hensyn til unge krigsveteraner. De ramte frygter, at ordren oppefra - i værste fald - vil koste liv.

Danmark er ikke færdig med at sende soldater i krig, men hæren er færdig med at have et særligt kompagni, der giver fysisk og psykisk sårede soldater en tiltrængt kamppause.

Gardehusarregimentet har fået ordre på at nedlægge et særligt kamppause-kompagni på regimentets kaserne i Slagelse kun et års tid efter åbningsparaden.

"Det er kedeligt, at kompagniet lukker," siger Finn Sennik Jensen, der er tillidsmand.

Fra marts skal de soldater, der har haft midlertidige skader, tilbage til deres enheder. De, der har fået varige skader, får - groft sagt - sparket og en sagsbehandler på forsvarets veterancenter i Ringsted.

Det er altså slut med at stille på kasernen hver morgen klokken 07:40 til appel og let fysisk træning.

"Der er en god håndfuld af de her soldater, der er meget syge af post-traumatisk stress. Hvis de får lov til at sidde og glo ind i væggen derhjemme, så er jeg bange for, at de trækker splitten," siger tillidsmand Finn Sennik Jensen og uddyber:

"Jeg har selv mistet to kolleger, der begik selvmord, fordi de var dybt traumatiserede."

Slut med kravlegård

Kamppause-kompagniet består af yngre krigsveteraner i alderen 22 til 52, der typisk har været på missioner i Irak og Afghanistan. De færreste er "fit for fight".

Enkelte har fået en eller flere amputationer. De fleste har fået traumer efter at have set civile og kolleger blive dræbt.

Kompagniet har indtil nu været en form for kravlegård, hvor de fysisk og psykisk syge soldater har fået tid og ro til at lære at gå igen, inden det blev besluttet, om de skulle blive i hæren eller ej.

Selvom der stadigvæk kommer nye soldater til det 40-mand-store kompagni, mener hæren, at kompagniet har udspillet sin rolle. Det skriver Hærens Operative Kommando (HOK) i en pressemeddelelse.

HOK handler dog efter et direktiv fra Forsvarskommandoen, der har det sidste ord i sager om hærens kamppause-kompagni og forsvarets veterancenter.

Smalhals i hæren

Manden, der repræsenterer de cirka 40 sårede, mener, at forsvaret har været for hurtigt ude.

"Arbejdet er langt fra færdigt. Inden nytår fik vi tre nye kolleger, og de sårede bliver ved med at komme, så længe Danmark er i krig - uanset om det er i Afghanistan, Libyen eller Mali," mener tillidsmand Finn Sennik Jensen, der selv er ramt af post-traumatisk stress.

Han tror, at lukningen skyldes smalhals i forsvaret, der for tiden er ramt af milliardbesparelser.

"Kompagniet får sparekniven. At sige, at opgaven er løst, er bare en dårlig undskyldning for at spare kroner og øre på dem, der aldrig bliver kampsoldater igen," siger Finn Sennik Jensen.

Det skortede ellers ikke på skåltaler, dengang beslutningen om at skabe et kamppause-kompagniet blev truffet.

"På samme måde som vi kræver en ekstraordinær indsats af vores soldater i Afghanistan, skal de sårede kunne kræve en ekstraordinær indsats af os, der går herhjemme med ansvaret," skrev regimentschefen dengang i bladet Gardehusaren.

Veterancenter ikke voksent nok

Ifølge soldaternes fagforening, Hærens Konstabel- og Korporalforening (HKKF), er det "ikke nødvendigvis vanvittigt tænkt" at nedlægge kamppause-kompagniet, men formanden er bekymret for konsekvenserne.

"Jeg kan godt forstå, at soldaterne er utrygge. De frygter at miste den nærhed og det fællesskab, der er i kamppause-kompagniet i dag," siger Flemming Vinther.

Han mener, at det er "rigtigt set", at det er Veterancentret, der skal rehabilitere de soldater, der er for syge til at være i hæren. Problemet er bare, at det kun et år gamle center ikke er voksent nok til opgaven.

"Vores medlemmer skal ikke være forsøgspersoner i forskellige organisatoriske løsninger nede i Veterancentret. Det er mennesker ikke materiel, vi har med at gøre her," siger HKKFs Flemming Vinther.

100 sårbare chokkes

Kasernen i Slagelse er den eneste, der har et decideret kamppause-kompagni, men det er ikke ensbetydende med, at andre kaserner ingen kamppause-soldater har.

Og det er ikke kun kompagniet, der lukkes. Ifølge HOK er det selve strukturen, der får dødskysset.

HR-chef Anders Poulsen afviser, at lukningen af kompagniet for de sårede soldater er et led i en spareplan. Han erkender dog, at det bliver en større omvæltning for de sårede, og understreger, at den nye ordning ikke er tænkt til ende.

Hvordan vil HOK sikre, at ingen soldater knækker?

"Kompagniets officerer gør en kæmpe indsats, men vi tror på, at de professionelle folk på Veterancentret kan skabe endnu bedre resultater for den enkelte soldat," siger HR-chefen.

HKKF mener ikke, at centret er gearet til opgaven. Hvad siger du til den kritik?

"Veterancentret er ikke en del af hæren, så det kan jeg ikke forholde mig til. Det vil være forkert af mig at vurdere en anden myndighed i forsvaret," siger Anders Poulsen fra HOK.

Forsvarets veterancenter forventer at få ansvaret for at rehabilitere omkring 100 varigt skadede krigsveteraner.

Centrets ledelse har ingen kommentarer til den nye model, så længe den ikke er færdigudviklet.

Kamppause-kompagniet

 

Cirka 20 sårede, der stiller dagligt

Cirka 10 sårede, der er i virksomhedspraktik

Cirka 10 sårede, der er langtidssyge

 

Kilde: Gardehusarregimentets kamppause-kompagni

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro