Administration 

knald eller fald for den sidste popstar

Interview · Julie Berthelsen er den sidste overlevende musiker fra start-00 ernes Popstars -konkurrence. Sangerinden forstår, hvorfor de andre tv-talenter snublede - og ved, at album nummer tre kan være afgørende for hendes egen fremtid

I virkeligheden er det stik imod alle odds, at Julie Berthelsen kan sidde og give interview i musikgiganten EMI s hovedkvarter i begyndelsen af 2007. Med nogenlunde realistisk udsigt til endnu en succes, flere priser, mere idoldyrkelse. Hun blev jo blot nummer to efter teenageren Jon i Popstars tilbage i 2002, og året forinden havde hele fire piger sejret i den første udgave af tv-talentkonkurrencen.

Kun vinderne var sikret en pladekontrakt, men Julie Berthelsen fik altså også budet, og i dag er hun Popstars-konceptets eneste offentlige levn. De andre er glemt, floppet og kompromitteret. Julies overmand, Jon, nåede ligefrem at få en voldsdom og udstille et ekskalerende stofmisbrug, inden det var forbi for den jyske knægt, der ellers rendte rundt med en stemme ud over det sædvanlige. Også pige-kvartetten Eye-Q faldt fra hinanden til lyden af en kakofonisk-rygtesymfoni båret af interne konflikter.

Adspurgt, forstår den efterhånden 27-årige Julie Berthelsen godt, hvad der gjorde hende til den langtidsholdbare. Og hvad der gjorde, at de konkurrerende kolleger gik i fordærv lige så rekordhurtigt, som de blomstrede på hitlisterne få øjeblikke forinden. Det handlede både om modenhed, integritet og dømmekraft.

»Jeg var selvfølgelig noget ældre end de fleste af dem. Fire til seks år,« begynder hun.

Men her stopper svaret ikke:

»Jon glemte måske sig selv undervejs. Det er vigtigt at bibeholde ydmygheden, men jeg kan godt forstå, at det må have været svært for ham. For Eye-Q s vedkommende synes jeg, at de kom godt fra start med deres pigepop. Vi fik jo vores egne Spice Girls, men på det andet album virkede de uenige og for individualistiske. Nogle af dem ville lave rock, og så gik det vel galt for dem. Det var jeg ked af på deres vegne.«

Uperfekt perfekt

Nu står Julie Berthelsen selv for tur. Igen. Hendes tredje album kan købes fra i dag. Det hedder Asasara og betyder »min elskede« på grønlandsk. Titlen er lidt risky, mener flere af hendes venner. Selv synes sangerinden med grønlandske forældre og grønlandsk opvækst, at den passer helt fint. Og at det er på sin plads med noget, der i særlig grad refererer til sangerinden og hendes baggrund. Den skulle folk gerne kende til efter fire år, og derfor burde Julie også være ude over det døgnflue-agtige stadium, som de øvrige popstars aldrig formåede at forcere:

»Jeg ser den tredje plade som noget helt specielt. Den kan meget vel bestemme, om jeg får lov til at fortsætte med dette i mange år frem. Om jeg for alvor slår mig fast - og i min verden passer det godt med en skæv titel, der vover noget. Giver noget af sig selv.«

Hele albummet er sådan set lavet i den ånd:

»Når jeg kigger tilbage på de første plader, var de måske for fine. Denne gang stræber jeg efter det perfekte udtryk ved ikke at forfølge det perfekte. Det behøver ikke at være så poleret, det hele. I stedet skulle det meget gerne føles nærværende og organisk.«

Udefra kan det også se skæbnesvangert ud for den sorthårede yndighed. Mens debuten Home fra 2003 solgte op mod 100.000 eksemplarer, nåede efterfølgeren en tredjedel så meget. Det var dog mere end godkendt, efterrationaliserer Julie Berthelsen. Som en åbenlys årsag nævner hun den tumult, der i 2004 prægede EMI med fyringsrunder og dertilhørende organisatorisk kaos:

»I virkeligheden slap vi meget pænt fra det,« vurderer hun.

Derhjemme er Grønland

I løbet af årene er Julie blevet en mere aktiv sangskriver. Da Asasara s lange skabelsesproces begyndte for to år siden, havde hun været inde over tre fjerdedele af de numre, som kunne nå med på albummet. Siden er en del af hendes egne skæringer skåret fra, men Julies kompositioner fylder stadig en del. Samtidig forkynder pladeselskabets pressemeddelelse, at de øvrige sange er skrevet til Julie. Med hende for øje og øre i gerningsøjeblikket, simpelthen.

»Jeg kunne mærke det, når de kom og spillede idéerne for mig,« bekræfter hun og fremhæver et nummer som November, December af det svenske makkerpar Wollbeck & Lindblom.

»De er generelt dygtige til at blande poppen med fremmede etniske inspirationer. Så man hører de store vidder i musikken,« forklarer Julie Berthelsen.

Og dermed er vi tilbage ved Grønland. Der skal gå meget galt, hvis sangerindens nordstjerne falmer over verdens største ø, som hun konsekvent omtaler som »derhjemme«. Og tydeligvis føler en vis beskyttertrang overfor. Ikke mindst i forhold til danskerne, der kan have et noget stereotypt syn på befolkningen mod nord. At hele bundtet skulle være utilpassede alkoholikere, eksempelvis.

Man kan næsten se det på hende: De hvidlakerede negle danner istapper for enden af fingrene og den guldmønstrede bluse ligner nogle af de gyldne årer, som store konsortier for tiden borer efter i de grønlandske fjelde. En ægte ambassadør.

»Jeg prøver tit at gøre opmærksom på de mange succeshistorier med grønlændere, som flytter hertil og klarer sig flot igennem uddannelsessystemet. Omvendt kan jeg ikke andet end at nikke genkendende til de problemer, som så ofte kommer frem. Der er nogle ting at fikse,« konstaterer hun.

lll

Kærligheden går begge veje. På Grønland kan Julie Berthelsen ikke gå mange meter, uden nogen passer hende op for at trykke hånd, rose, takke eller få en autograf. Den store respons har gjort det nemmere for hende endegyldigt at lægge læge-drømmene på studiet. Efter sangerinden fik pladekontrakt, satte hun medicinstudiet i Århus på stand-by. Siden blev studieordningen ændret, og så var der lige pludselig ikke nogen vej tilbage.

»Man kan ikke længere lave en Niels Malmros og blive færdig efter 23 år. Men jeg kan da stadig savne det. Og så ligger det jo ikke i min opdragelse at skulle leve sådan et rakkerliv, hvor man ikke ved, hvad man laver seks måneder ude i fremtiden. Måske får jeg også lyst til noget helt andet en dag. Men de næste 10 år kunne sagtens gå på denne måde. Jeg stresser meget mindre over usikkerheden nu. Ja, faktisk har jeg aldrig haft det bedre med tingene end nu.«

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere