Første kvalifikationsrunde blev endestationen for Kevin Magnussen i lørdagens kvalifikation til Formel 1-grandprixet i Singapore.
Den danske Haas-kører sluttede som nummer 16 akkurat ikke blandt de 15 bedste kørere, der gik videre til anden runde i kvalifikationen, der blev vundet af tyske Sebastian Vettel.
Det var Kevin Magnussens teamkollega, Romain Grosjean, der snuppede 15.-pladsen i en tid, der var 0,129 sekunder hurtigere end danskerens.
Tilmeld dig gratis vores nyhedsbrev for flere nyheder.
Tak for din tilmelding.
Du vil om kort tid modtage en bekræftelses mail.
Kevin Magnussen blev tidligere lørdag også nummer 16 i den afsluttende træning.
Fredag var danskeren 17.-bedst i den ene træning, som han var med i.
Ferraris Sebastian Vettel, der ligger nummer to i VM-stillingen, var hurtigst i den tredje og sidste kvalifikationsrunde.
Han indleder dermed søndagens grandprix i pole position.
Red Bull-køreren Max Verstappen var lidt over tre tiendedele efter tyskeren på andenpladsen.
Den 19-årige hollænder sluttede foran sin teamkollega, australieren Daniel Ricciardo, mens Ferrari-finnen Kimi Räikkönen sluttede som nummer fire.
Noget skuffende måtte Mercedes-duoen Lewis Hamilton og Valtteri Bottas nøjes med at blive henholdsvis nummer fem og seks.
Britiske Lewis Hamilton topper VM-stillingen med 238 point, mens Sebastian Vettel er nummer to med 235 point.
Finske Valtteri Bottas indtager tredjepladsen med 197 point.
/ritzau/