Politiet i Næstved måtte to gange rykke ud til anmeldelser lørdag morgen, hvor en fuld kvinde var på spil ved et supermarked. Det fremgår af weekendens døgnrapport fra Sydsjællands og Lolland-Falsters politi.
En kunde i et supermarked på Parkvej i Næstved kunne lørdag morgen ikke finde sin hund, da han kom ud efter at have handlet.
På overvågningsbillederne kunne man se, at en kvinde havde taget hunden.
Heldigvis dukkede den lidt efter op – godt nok på den anden side af vejen, hvor den var blevet efterladt uden at have lidt overlast.
Ikke længe efter denne episode, måtte politiet igen ud til det samme supermarked, hvor en tilsyneladende beruset kvinde gik rundt i butikken og råbte op og kastede med konserves.
Da politiet kom til stedet, kunne de genkende kvinden fra overvågningsbillederne af episoden med hunden.
Det viste sig at være en 43-årig kvinde uden fast bopæl, og hun blev anholdt og sigtet efter ordensbekendtgørelsen. Hun blev taget med til politistationen, hvor hun tilbragte en god del af dagen, før hun klokken 17.55 blev lukket ud igen.