Sommeren er lig med rejsetid. Men nu er det også lig med smittetid.
På blot én uge er antallet af smittede danskere med den verdensomspændende sygdom H1N1 - tidligere kendt som svineinfluenza - fordoblet. Der er nu 41 smittede danskere.
"Den seneste uge har vi oplevet en fordobling. Stigningen hænger sammen med, at folk kommer hjem fra ferie og har sygdommen med," siger forebyggelseschef i Sundhedsstyrelsen, Else Schmidt, til Nyhedsbureauet Newspaq.
Hun maner dog samtidig til besindighed.
"Det er positivt, at vi ikke ser tilfælde, hvor danskere er blevet smittet her i landet. Det betyder, at vi stadig har kontrol med situationen. De smittede bliver ramt i udlandet," forklarer hun.
Smitten er til stede næsten over alt på kloden, så alle hjemvendte rejsende skal være opmærksomme. I USA og Australien er der dog særligt mange smittede.
"Vi holder dagligt møder om situationen, og så længe de smittede kommer fra udlandet, så er smitten under kontrol. Vores beredskab virker," slår Schmidt fast.
Men når influenzasæsonen rigtig sætter ind i efteråret, så forventes det, at langt flere bliver smittet. Op i mod 1,5 millioner danskere kan dermed blive ramt af influenza A.
Der er p.t. rapporteret 55.867 tilfælde af H1N1 på verdensplan, oplyser WHO.