Administration 

Første gennembrud i sag om kvindehandel

Otte års arbejde. Utallige besøg på bordellet, hvor teenage-piger solgte deres kroppe. Slagelse Politi har optrevlet den første og eneste sag i Danmark, hvor to er dømt for at tjene penge på at sælge afrikanske kvinder.

Læs også:
14.11.06: Prostituerede styres hårdt af "Mama"
15.11.06: Lås og slå til prostituerede

Det begyndte som en helt almindelig arbejdsdag. Men den dag i 1998 fik kriminalassistent Henning Christensen et telefonopkald på Politigården i Slagelse. Da røret blev lagt på, startede den omfattende efterforskning af den første sag, hvor bagmænd er dømt for rufferi med afrikanske kvinder. Som beskrevet tidligere i Nyhedsavisen har politiet meget svært ved optrevle sager omkring menneskehandel og prostitution. For Henning Christensen og kollegerne lykkedes det. Men først otte år senere var det slut.

Bordel i baghaven

Manden, der ringer, er oprørt. I nabohuset har han set letpåklædte afrikanske kvinder lukke mænd ind. Det er ikke tilfældigt, at opkaldet bliver stillet ind til den i dag 56-årige Henning Christensen. Gennem de seneste seks år i det, der dengang hed Fremmedpolitiet har han hentet kvinder ud fra bordeller og sendt dem hjem. Den seneste -? en ung, thailandsk kvinde ?- har sendt et postkort til ham, som stadig ligger på skrivebordet.
»Må Gud, Allah og Buddha bevare dig«, står der.
Efter opkaldet pløjer Henning Christensen Ekstra Bladet igennem. »Svulmende, sorte kvinder,« bliver tilbudt på adressen i Herrested syd for Slagelse. Huset med de gule mure og det sorte tag er dårligt vedligeholdt og ligger for enden af en kringlet grusvej.
Samme aften parkerer betjentene bag en runding på grusvejen i ly af det tætte budskads, som omgiver huset. Kollegaen Peter Autrup bliver i bilen, mens stenene knaser under fødderne på Henning Christensen, da han bevæger sig hen mod den brune trædør.
En afrikansk pige åbner. Hun er mellem 17 og 20 år og holder øjnene fæstnet mod jorden, da Henning Christensen spørger efter hendes pas. Før han når at få en fod i døren, smækker den.
»Den dag startede sagen faktisk,« husker Henning Christensen.

Kundelisten

I et udhus, finder betjentene pigen. Hun sidder foran et vindue med udsigt til gårdspladsen. I vindueskarmen ligger en liste.
»Det var bilnumrene på alle kunderne. Tidspunktet, hvor de kom, og forlod stedet. Normalt kom seks-syv om dagen, både direktører og arbejdsmænd.«
Under afhøringen fortæller pigen, at hun har været i landet i otte-ni måneder. Hun har svaret på en annonce i et blad i Benin ved Nigeria om at komme til Danmark og arbejde. Men i Danmark kommer hun til det gule hus, som en afrikansk kvinde og hendes danske mand siger, at hun ikke må forlade.
Maden bliver bragt til hende, og hver uge afleverer hun en konvolut spækket med kontanter.
Husleje, kalder hun det. Pigen fortæller, at hun hedder Anita Jensen. Det tror betjentene ikke på. Senere giver hun dem to andre navne. De får det tjekket på ambassaden i Nigeria, hvor alle, der har søgt om visum til Danmark har fået taget fingeraftryk. Et af dem matcher.

Ingen opholdstilladelse

Pigen har et år tidligere søgt turistvisum til Danmark i 30 dage. Hun har hverken arbejds- eller opholdstilladelse, så i følge loven skal hun sendes hjem.
»Jeg tænkte over, om hun skulle tilbage til samme tilværelse under endnu ringere forhold,« fortæller Henning Christensen.
Men pigen bliver hjemsendt. På det tidspunkt aner Henning Christensen ikke, at hun snart dukker op igen.
Betjentene tror, at pigerne, der er i huset, er ofre for menneskehandel. Men de kan ikke bevise det. Den danske mand og den afrikanske kvinde, der ejer huset, er der i perioder tit, når betjentene kommer forbi.
Kvinden arbejder af og til selv som prostitueret. Manden har et værelse ovenpå. Alligevel påstår de, at de kun lejer huset ud og ikke ved, hvad pigerne laver.
»Hun var rapkæftet, frembrusende og rappenskralde-agtig. Manden var mere underkuet, men fræk som en slagterhund. De vidste jo nok, hvordan de skulle kringle det her,« siger Henning Christensen.

Skat for prostitution

I Danmark er det ikke ulovligt at prostituere sig, men man skal have opholdstilladelse og betale skat.
Landbetjenten har ofte stævninger til huset for manglende betalinger af vand, telefon og ejendomsskat, men det beviser stadig ikke, at den danske mand og den afrikanske kvinde tjener penge på pigerne. Rapport efter rapport efter rapport bliver skrevet.
Naboen ringer og fortæller, hvad han ser. Pigerne bliver gang på gang anholdt og afhørt, men vil intet sige om, hvordan de er kommet herop og hvordan deres forhold til husets ejere er. Men betjentene har stadig ingen sag. De mangler et regnskab.
Sagen tager tid. I marts 2001 går det næsten galt. Henning Christensen falder om med en blodprop i hjertet, og bliver sygemeldt i 13 måneder.
Det bliver den 47-årige Peter Autrup, som overtager sagen.
En søndag aften ringer en mand, der er kunde i huset. Han frygter, at en kvinde mod sin vilje bliver holdt fanget. Åbningen for de fældende beviser kan være der.
»Det er meget sjældent, at kunder selv anmelder. Han fortalte, at hun ikke engang lod som om hun nød det. Det plejer pigerne ellers at gøre,« siger Peter Autrup.
Kunden skal udpege kvinden. Men da han sidder på politistationen med et fotoalbum i hænderne, er han blevet svag i mælet. Nu kan han ikke genkende hende.
»Hele sagen falder fra hinanden lige dér,« husker Peter Autrup. Og hvad der skulle have været en sag om ulovlig prostitution, ender med, at kvinden får en erstatning for uberettiget anholdelse.
Kort tid efter er den kvinde, som tidligere er sendt ud af landet nu tilbage. Husets mandlige ejer har ladet sig skille fra den nigerianske kvinde og har giftet sig med pigen, der nu er blevet familiesammenført. På næste husbesøg åbner hun og en anden pige døren.
»Vi vil gerne se jeres opholdstilladelser,« siger Peter Autrup. Ingen af dem har en, så de bliver anholdt. Den yngste af pigerne bliver stiktosset og råber. Den anden virker nervøs.
Peter Autrup går ind i stuen. Der falder blåt lys ned fra loftet i rummet, hvor der står flere senge betrukket med hvide lagener. På et lille bord ligger en prisliste. Man kan blandt andet få toiletsex, konstaterer han. Et rum bag stuen er fyldt med piske. Peter Autrup leder efter et regnskab, men han finder ikke noget. Den danske ejer kommer ned ad trappen.
Han påstår, at han intet kender til pigerne.

Flugt

Under afhøringen fortæller pigerne, at de er under 18 år. Betjentene er rystede.
»Tænk at nogen skal udsættes for det,« tænker Peter Autrup.
Men samtidig er det et kæmpe fremskridt i efterforskningen. For hvis pigerne er mindreårige, er det sandsynligt, at andre tjener penge på dem. To dage senere har Peter Autrup en ransagningskendelse i hånden. Han har nu ret til at gennemsøge huset. En af pigerne flygter ud gennem et vindue, men bliver fanget. Hun er kommet siden sidst.
»Det går så stærkt, at de bare henter en ny,« som Peter Autrup siger. Men hvordan de bliver smuglet herop, vil ingen af pigerne fortælle.
Fordi pigerne er mindreårige, beslutter politimesteren, at husets to ejere skal tiltales. På det tidspunkt har sagen kørt i syv år.

Svært at bevise

Peter Autrup mærker nervøsiteten komme snigende. Det er svært at sandsynliggøre, at ejerne har tjent penge på pigerne ud over det faktum, at pigerne, der sælger deres kroppe i huset er mindreårige.
Men gennem de syv år, der er gået, siden Henning Christensen besøgte stedet første gang, er der indsamlet bunker af rapporter, prislister og udskrifter af afhøringer. Peter Autrup pakker tre ringbind, som han afleverer til anklageren.
»Det er et uvæsen med menneskehandel, som vi skal til livs,« siger anklageren i byretten. Fra tilhørerrækkerne håber Peter Autrup, at hun får ret.
»Men hele tiden var jeg meget i tvivl, om sagen kunne bære uden regnskab,« siger han.
Håbet bærer frugt 31. oktober. Den danske mand og den nigerianske kvinde får hver et års ubetinget fængsel. Kvinden får indrejse­forbud i fem år.
I dag er huset på Slagelsevej 39 solgt på tvangsauktion. Den ihærdige nabo har fået nye naboer, og de er ikke prostituerede.
Men de to betjente kører stadig af og til forbi huset. Bare for at kigge.
»Vi er sgu lidt stolte,« som Peter Autrup siger.

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand