Selvom økonomien ikke er så god, som den kunne være, skal der ikke spares på sommerferien.
22 procent - eller omkring 80.000 - af de danskere, der har en anstrengt økonomi, vælger at låne penge i banken for at sikre sig en ordentlig ferie. Det viser en analyse af danskernes sommerferieøkonomi, som Nordea har lavet for Jyllands Posten.
1.1 millioner danskere har ifølge denne analyse haft en dårlig økonomi inden for det sidste halve år, og 350.000 af dem har ikke længere kontrol over deres økonomiske situation. Det er inden for denne gruppe, at mange vælger at bruge lånte penge på ferien.
Og det er en rigtig dårlig idé, vurderer Ann Lehmann Erichsen, der er forbrugerøkonom i Nordea.
"Det er ikke smart, når man i forvejen har økonomiske problemer. Lige præcis sommerferien er det muligt at spare på, når man har en anstrengt økonomi," siger hun til avisen.
De forgældede danskere er ikke dem, der har de laveste indkomster. Tværtimod tjener denne gruppe rimelig godt. Det er typisk unge familier med børn i alderen 7-12 år, og netop børnene kan være årsag til, at familien vælger at bruge mange penge på ferien, mener Ann Lehmann Erichsen.
"Der skal ske noget i sommerferien, når man har børn. Der kan være et pres, og så må man låne til det," siger hun til avisen.