Administration 

David Trads: Tid til oprør mod de vulgært rige

David Trads væmmes og krummer tæer, når tv-programmer hylder de rige og udstiller de fattige.

David Trads væmmes og krummer tæer, når tv-programmer hylder de rige og udstiller de fattige.

David Trads er journalist og forfatter.

Engang valgte de rigeste danskere at gå stille med deres mange penge. Mærsk McKinney-Møller pralede eksempelvis ikke med sin formue.

Det var dengang, som man siger!

I DAG STORSKRYDER rigmænd nemlig med deres overklassemanerer på en vulgær-kapitalistisk facon - og mærkværdigvis hyldes disse gullaschbaroner ofte i medierne:

Tag engang DR2, som igen og igen udvikler tv-serier, hvor velhavere - eksempelvis Asger Aamund og Erik Brandt - svinger pisken over fattige, kontanthjælpsmodtagere og indvandrere, mens de ligner kopier af snobberne Poul & Fritz, som så smukt har beskrevet deres eget liv:

"Vi laver jo ikke noget. Vi har jo vores penge!"

HELT ÆRLIGT, så væmmes jeg og krummer tæer, mens jeg ser Aamund og Brandt belære andre danskere, som desværre er endt i problemer, med deres gammel-konservative moraler om at yde og nyde.

Hvorfor DR2 på denne måde vælger at hylde de rige - og udstille de fattige - er for mig uforståeligt. Det er udtryk for en mærkværdig leflen for de rige - og i parentes bemærket et billede på, at DR faktisk ikke er befolket af røde lejesvende.

Men det er ikke kun på tv, at de rige praler - nej, det gør de i den grad også, når de selv tager ordet:

TAG NOGLE AF DE VELHAVERE, som ofte deltager i den politiske debat i Danmark - folk som Saxo Bank-ejeren Lars Seier Christensen, spekulanten Lars Tvede fra Schweiz, og Just Eat-stifteren Jesper Buch:

Først Buch, som jeg for nylig oplevede i samtale med Anders Samuelsen på Liberal Alliances årsmøde. Her pralede han umådeligt med sin formue, opkald fra sin bankrådgiver om endnu mere vækst og om, hvor mange Ferrari'er, han kunne købe. Jeg fik det dårligt.

Så Tvede, der fra sin bopæl i Schweiz dagligt belærer os andre om, hvor meget bedre verden ville være, hvis hans liberalistiske paradis blev indført i Danmark. For nyligt søgte han efter en gourmet-kok til sit årlige flermånedlige krydstogt i Middelhavet - og forleden forklarede han i et populært Facebook-opslag, hvorfor han reelt mener, at kun rige mennesker burde sidde i Folketinget.

Endelig er der Lars Seier Christensen, som i hvert fald ikke skjuler sin rigdom. Tværtimod. Hans Facebook-aktivitet giver et sjældent ærligt indblik i en milliardærs hverdag: Indkøb af en ny Bentley, glæden ved en barokt dyr rødvin, og senest et jobopslag om en personlig træner, som skal følge ham kloden rundt.

GÅR JEG I SMÅ SKO? Er jeg bare misundelig? Hvorfor kan jeg ikke bare glæde mig over andres succes?

Nej, jeg er ikke misundelig, går ikke i små sko, og, jo, jeg kan sagtens glæde mig over andres succes!

Men:

Der er en grænse - og jeg synes ærligt talt, at det er udtryk for en forkert og amoralsk kultur, når enkelte rigmænd blir så vulgært rige på andres bekostning. Især når de praler med deres rigdom - og i særdeleshed, når de skal have en særlig forrang i offentlige diskussioner.

JEG ER PÅ INGEN MÅDE modstander af ulighed. Tror faktisk at en rimelig grad af ulighed er motiverende. Selv har jeg haft job, som har givet mig tre-fire gange mere i løn end de fleste - og jeg tjener fortsat rigtigt godt. Millionærer er også ok med mig. Dem, jeg kender, har knoklet for at opnå deres formue med en ufattelig arbejdsindsats.

Problemet er, når det går amok. Når de rige bliver dekadente - og når deres indkomst og formuer løber fuldstændig af sporet. Det kommer der ikke noget godt ud af. Tænk bare på de seneste ugers afsløringer af, hvordan rigmænd - også danske - forsøger at undgå at betale skat via den ulovlige Panama-finte.

Hov, hvad så med Bill Gates, en af klodens allerrigeste, tænker du måske? Han bruger jo store beløb på at hjælpe med at udrydde eksempelvis malaria. Ja, det er korrekt, men i USA er der stor debat - også på højrefløjen - om, hvorvidt han med sine 'gaver', der ofte gives på betingelse af matchende 'gaver' fra det offentlige, reelt fører til, at han forvrider de politiske prioriteringer.

ABSURD RIGDOM er, synes jeg, ikke noget, der bør hyldes, men noget, som bør bekæmpes og beskattes. Det skævvrider både kapitalismen, fordi enkeltes rigdom fører til monopollignende tilstande, hvor de up-starts, som ikke får deres gunst, knuses; demokratiet, fordi deres pengemagt, ved vi især fra udlandet, lynhurtigt kan korrumpere den politiske proces; og, desværre, også vores allesammens moral, når vi pludselig skruer tiden tilbage og eksempelvis på DR2 lader de rige herremænd koste rundt med de svageste.

Tiden er inde til, at vi holder op med at lefle for de superrige. Der er så mange andre måder at være et forbillede på - end blot at du via spekulation og maksimal udbytning har beriget dig selv.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien