Der er så at sige opstået sød musik mellem den 43-årige skuespiller Johannes Lassen og den 20 år yngre sangerinde Jasmin Dahl.
De stod nemlig frem som kærester på årets Roskilde Festival, skriver Se og Hør, som har knipset et billede af det nye kendispar.
- Du skal møde min nye kæreste, udbrød Jasmin Dahl ifølge ugebladet, da hun præsenterede Johannes Lassen ved sin side.
Parret medvirkede begge i den danske musicalopsætning af "The Bodyguard", som havde premiere i 2021.
Johannes Lassen indtog den rolle, som Kevin Costner i sin tid spillede i den romantiske 90'er-klassiker.
Jasmin Dahl er vild med Johannes Lassen. (Arkivfoto). Sophia Juliane Lydolph/Ritzau Scanpix
Jasmin Dahl var også at finde på rollelisten. Dog ikke i Whitney Houstons rolle, som gik til Andrea Oehlenschlæger.
Jasmin Dahl genkender mange X Factor-fans måske fra den syvende sæson af programmet, der blev sendt på DR tilbage i 2014.
Her blev hun skrottet som solist, men sat sammen af Thomas Blachman med makkeren Anthony Lopez. Sammen dannede de duoen Anthony Jasmin, som sang sig hele vejen til tops og vandt "X Factor" som den første gruppe nogensinde.
Johannes Lassen fik også sit store gennembrud i 2014 i DR-dramaet "1864". Han er også kendt fra actionthrillerserien "Gidseltagningen" og for sin portrættering af Kent Nielsen i "Sommeren '92".
Johannes Lassen har tidligere været forlovet med tv-journalisten Miriam Kidde Christensen, som han har sønnen Leo på snart fire år med.
/ritzau/
Af Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.