Administration 

Dan har nul arbejdsevne: Nu skal han to år i praktik

Dan har nul arbejdsevne: Nu skal han to år i praktik
”Jeg har arbejdet og arbejdet og aldrig bedt om noget. Nu har jeg virkelig brug for noget, og så er der ingen hjælp at få,” siger Dan Bo Andersen, der har været udsat for en byge af ulykker.  (Foto: Mette Lauth)

Dan Bo Andersen har kronisk depression, ødelagt nakke, en knust hånd, en overskåret armmuskel, angst og en kæmpe gæld. Han har mange papirer på, at han absolut ingen arbejdsevne har. Men Næstved Kommune mener, at han kommer i arbejde igen.

Den 9. april 2011 kørte Dan Bo Andersen på arbejde. Han vidste ikke, at det blev sidste gang.

Han hørte radio og i nyhederne sagde værten, at efterlønsalderen for hans aldersgruppe skulle sættes op med to år. Han gik i gang med sit arbejde i flisebutikken. En murerkollega gik forbi ham, og gav ham en venligt klap på skulderen.

Så brød Dan Bo Andersen helt sammen.

”Jeg græd og græd. Jeg kunne ikke holde op igen. Jeg blev nødt til at tage hjem. Jeg kunne ikke overskue, at jeg skulle arbejde to år mere," siger han.

I dag står datoen i 55-årige Dan Bo Andersens psykiaters udtalelse til Næstved Kommune som den dag der udløste en dyb depression, som nu er uhelbredelig.

Den lagde sig oven i den kæmpestore bunke af fysiske og psykiske og økonomiske problemer, han havde i forvejen, og det hele væltede.

”Jeg vil helst sidde derhjemme hele dagen med mine frimærker, mens der er helt stille, for så er der ikke mere, der kan gå galt,” siger Dan Bo Andersen.

"Ingen hjælp at få"

Dan Bo Andersen har været ude for flere ulykker end de fleste. Når han overhovedet orker at fortælle om det, så er det kun, fordi han føler sig presset til det af Næstved Kommune.

”Jeg har arbejdet og arbejdet og aldrig bedt om noget. Nu har jeg virkelig brug for noget, og så er der ingen hjælp at få,” siger han.

Han fik i sommer afslag på førtidspension. Han skal i stedet i et såkaldt ressourceforløb med virksomhedspraktik og en mentor, så han kan blive selvforsørgende. Forløbet kan tage to til fem år.

Dan Bo Andersen og kommunen har ellers en hel mappe med udtalelser fra læger, psykiatere og virksomheder, der har arbejdsprøvet ham. Der er også en rapport fra en konsulent, der har brugt 55 timer med ham i et år. De svarer alle entydigt, at Dan Bo Andersen aldrig kommer i nogen form for arbejde igen.

LÆS det her: "Det overraskede virksomheden, at Dan er så dårlig"

”Jeg forstår ikke, at kommunen bruger penge på udtalelser, som de ikke bruger til noget. Der var en sagsbehandler der sagde til mig i sommer, at med mindre jeg var en kræftpatient med et halvt år tilbage at leve i, så kunne jeg ikke få førtidspension,” siger han.

En lavine af ulykker

Dan Bo Andersen har været i modvind fra begyndelsen. Han er stærkt ordblind og blev mobbet i hele sin skoletid. Det betyder, at han i dag undgår social kontakt med andre end sine nærmeste. Han har ingen uddannelse.

Inden han blev 20 år, var han blevet overfaldet. Han havde også slået de nederste ryghvirvler i en arbejdsulykke. Konsekvensen er, at han kan ikke sidde ned i længere tid.

Kort efter var han med i en busulykke.

Da han var i 30'rne, arbejdede han som montør. En dag fik han en 280 kilo tung ventilator ned over høje hånd. Han fik 36 sting, mistede følelsen i tre af fingrene. Uden den er det svært at samle noget op.

Ti år senere faldt han i haven og fik trykket sine nakkehvirvler sammen, så nerverne sidder i klemme. Han fik erstatning for at være 12 procent invalid.

Han var lam fra nakken og ned i et døgns tid efter ulykken, har dårlig balance og skal passe meget på sin nakke.

”Jeg er faldet om to af de steder, hvor jeg har været i arbejdsprøvning, fordi jeg kom til at dreje hovedet pludseligt,” siger han.

I 2006 faldt et stort glasskår fra et drivhus ned og skar noget af musklen over i hans venstre overarm, så han i dag ikke tør bære sit barnebarn, fordi han pludselig taber ting.

Det næste, der ramte Dan Bo Andersen, var finanskrisen. Den sendte ham på tvangsauktion med en gård, der pludselig var usælgelig.

Bange for snak om sport og politik

Han skylder over tre millioner kroner væk, og hans kæreste skylder også en million fra en anden tvangsauktion. Så kreditorerne ringer og skriver og møder op. men gælden kommer han ikke af med, før han kommer på pension.

”Jeg var sådan en, der gik på arbejde, når jeg var syg. Jeg har altid haft tre job ad gangen, så jeg kunne tjene mange penge og være sikker på, at kunne klare mig selv,” siger han.

De mange ulykker og mobningen har gjort Dan Bo Andersen angst for det meste. Han har aldrig fået bearbejdet nogen af oplevelserne. Selvom han har haft depressioner siden 1996, kom han først til psykiater, da han brød helt sammen den morgen med efterlønnen.

I dag gør selv almindelig arbejdspladssnak om sport og politik ham bange, fordi folk hæver stemmerne. Snak om børn eller mobning får ham til at græde.

Dan Bo Andersen kører helst ikke i hverken bus eller bil. Han tænker hele tiden på, hvordan han passer på sin nakke, fordi han er angst for at blive lam igen.

”Jeg synes ikke, at jeg kommer videre med mit liv. Jeg er ligesom parkeret på en hylde. Det, jeg ønsker mig mest i hele mit liv, er ro,” siger han.

Næstved Kommune ønsker sig ikke at udtale sig om den konkrete sag, før der kommer svar fra Ankestyrelsen om cirka seks måneder.

Læs Næstved Kommunes øvrige svar her

Avisen.dk har set Dan Bo Andersens lægejournaler og øvrige udtalelser, der bekræfter hans fysiske og psykiske skader.

dansk politi
Krimi

Kastede molotovcocktail gennem vindue: Kender du denne teenager?

magasin
Nyheder

Magasin advarer kunder: Ramt af alvorligt IT-angreb

McClean
Sport

Derry City går offentligt imod egen spiller efter terapi-udtalelse

Still fra serien
Film og TV

Michael Falch er tilbage: Se første smugkig af kultklassikeren

dansk politi
Krimi

Seks mænd anholdt efter hjemmerøveri i Fredericia

Mydefence
Nyheder

To unge sigtet for spionage: PET advarer danskerne

Pærfekt på Kultorvet
Nyheder

Samme hår, samme ansigt: Hvor blev forskelligheden af?

Ronaldo
Sport

Cristiano Ronaldo får bøde: Beløbet er næsten komisk

Nina Palesa Bonde
Nyheder

Vil du være med til at dømme? Så læs med

juletræ
Nyheder

Julen nærmer sig: Nu kan familier søge 700 kroner

Gordon Ørskov Madsen, Formand for Danmarks Lærerforening
Nyheder

Hver tredje lærer ramt: Mange er væk i månedsvis

lungetest
Nyheder

Tusindvis fik tjekket lungerne: Resultatet vækker bekymring

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden