Administration 

Coop ny partner i kakao-projekt i Ghana

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Siden 2007 har chokoladeproducenten Toms og IBIS forbedret skolegangen for 24.000 børn i kakaodistrikterne for ad den vej at bekæmpe børnearbejde. Nu er Coop kommet med i et nyt forlænget tre-årigt projektsamarbejde om at forbedre kakaoproduktion og levevilkår for 4800 kakaofarmere og deres familier. Med det nye partnerskab strækker projektet sig fra bonden til den danske forbruger.Det nye projekt er skudt i gang to distrikter Sefwi Wiawso og Bibiani i det vestlige Ghana. Her køber Toms al sin kakao til produktionen af chokolade på fabrikken i Ballerup. Det er også her, chokoladen til Coops afrikanske vareserie "Savannah" bliver fremstillet. De næste tre år vil projektet centrere sig om mere bæredygtig produktion og øget indtjening for områdets 4800 kakaofarmere og gøre skolegangen bedre for de 7000 børn, som bor i de to distrikter. Toms kan i dag spore hver enkelt kakaobønne helt tilbage til den enkelte kakaobonde i de 96 landsbysamfund. Således kan partnerskabet dække hele værdikæden og strække sig fra kakaobonden til den danske forbruger."Samarbejdet med Toms og IBIS giver os indblik i de sociale og økonomiske udfordringer og problemstillinger, som findes i kakaoproduktionen i dag, og giver os mulighed for at blive en del af løsningen. Det er vigtigt for os, fordi vi har et mål om at skabe bæredygtig udvikling i Afrika gennem handel og fordi kunder og medlemmer forventer at vi er en ansvarlige dagligvarevirksomhed," siger Brian Sundstrup, Specialkonsulent i CSR ved Coop. At detailhandlen med Coops deltagelse nu kommer med i samarbejdet, glæder Toms og IBIS:"Det er et stærkt partnerskab, som giver os muligheden for at gøre en stor forskel for kakaofarmerne og deres familier. Med Coop som medspiller får vi mulighed for at synliggøre projektet i butikkerne, hvor vi inviterer forbrugerne med i det bæredygtige projekt, når de køber Toms, Anthon Berg og Savannah-chokolade," forklarer Lene Hjort Lorenzen, Corporate Social Responsibility Manager hos Toms, som i dag kun køber og bruger sporbare og ghanesiske kakaobønner. Mange forældre i Ghanas kakaoområder vælger at tage deres børn ud af skolen for at sætte dem til at arbejde i deres kakaobrug, fordi kvaliteten af undervisningen i skolerne er for ringe. Derfor vil det nye projekt også videreuddanne skolelærere: "En bedre skolegang og en god dialog med lokalsamfundene virker. Når kakaobønderne nu også får mere ud af deres arbejde, er jeg overbevist om, at vi kan få endnu flere børn væk fra det farlige børnearbejde og ind i skolerne," siger Anne Margrethe Hefting, CSR-rådgiver i IBIS, som ser frem til det styrkede samarbejde med Coops engagement i det nye projekt. Yderligere information:Anne Margrethe Hefting, CSR-ansvarlig, amh@ibis.dk, m: 2222 9068Ditte Friis Johansen, PA, Corporate Communication dfj@tomsgroup.com m: 2019 9440Brian Sundstrup, Specialkonsulent i CSR ved Coop, brian.sundstrup@coop.dk m: 3091 9245 Fakta om projekt og samarbejde:
Projektet gennemføres af Toms, Coop og IBIS i samarbejde med den ghanesiske organisation Source Trust i distrikterne Sefwi Wiawso og Bibiani i Ghana, hvor Toms køber de fleste af de kakaobønner, der bliver brugt til produktionen i Danmark.

Her sætter projektet ind:

Levevilkårene for 4800 kakaobønder og deres familier i 96 landsbyer forbedres gennem:

· Et GPS-baseret system som kommer med forslag til bedre kakaodyrkning for den enkelte bonde.

· Undervisning i forbedret kakaodyrkning for bønder.

· Planteskoler med nye og mere modstandsdygtige kakaosorter med et bedre og større udbytte.

· IT-centre med computere hvor bønder og skoleelever kan søge mere viden.

· 7000 elever får bedre uddannelse gennem uddannelse af områdets 180 skolelærere.

· 1000 unge får større læsefærdighed gennem efteruddannelse af 25 lærere.

· 30 børnebeskyttelseskomiteer etableres og sætter faren ved børnearbejde på dagsordenen.

· 5 vandpumper giver landsbybeboere nem adgang til rent drikkevand og frigør børnenes tid.

· Afsætning af bøndernes kakao gennem salg af chokolade i alle Coops butikker og ved køb af produkter fra Toms og Anthon Berg. Det danner grundlag for langsigtet handel med bønderne på bæredygtige vilkår.

Toms har helt unikt opnået sporbarhed af alle deres kakaobønner helt ned på landsbyniveau. Det har gjort det muligt nøjagtigt at identificere hvilke bønder, der dyrker den kakao, Toms bruger. Det betyder, at Toms kan være direkte involveret i at forbedre dyrkningsmetoder i den enkelte bondes kakaobrug og samtidig bidrage til samhandel med kakaobøndernes afgrøder gennem alle Toms produkter samt Anthon Bergs produkter, der laves på netop disse bønner.

IBIS blev inddraget i projektet for at nå hele lokalsamfundet i de to distrikter, hvor accept af børnearbejde er udbredt og der mangler tilbud om en god skolegang. IBIS arbejder derfor sammen med lokale organisationer, som tager et opgør med børnearbejde i landsbysamfundene, samtidig med at IBIS er med til at forbedre skolerne gennem efteruddannelse af lærere og udvikling af bedre undervisningsmaterialer.

Coop ønsker at øge samhandlen med Afrika ved at tilbyde afrikanske kvalitetsprodukter til danske forbrugere. Vareserien Savannah sælges på tværs af Coops butikker, og er produceret ud fra målsætningen om at skabe social, økonomisk og miljømæssig bæredygtig udvikling i Afrika. Partnerskabet med IBIS og Toms sikrer en stabil afsætning for bønderne, der medfører en stabil produktion, som igen øger bøndernes muligheder for at investere penge i produktionen.

Danida støtter projektet, som løber over tre år.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre