Historien gentager sig, når Liverpool og Chelsea i aften støder sammen i den første kvartfinale i Champions League-turneringen.
Det er fjerde gang på fem sæsoner, at de to engelske traditionsklubber mødes i turneringens knock out-fase, og Liverpool har hidtil klaret styrkeprøverne bedst med to samlede sejre mod én.
Selvom Chelsea starter løjerne på udebane, er den hollandske manager Guus Hiddink klar til at blæse til angreb.
"Vi vil ikke spille afventende. Hvor som helst muligheden opstår, vil vi forsøge at tage initiativet. Nøglen til avancement er at score på udebane," siger Hiddink til BBC.
Liverpool har et psykologisk overtag efter to sejre over Chelsea i Premier League i denne sæson, og det håber manager Rafael Benitez at udnytte.
"Det giver os selvtillid, men dette er anden type turnering, og det kan blive afgjort af ganske få fejl," siger spanieren.
I aftenens anden kvartfinale mødes FC Barcelona og Bayern München. Mens spanierne fører den hjemlige liga, har sydtyskerne ikke levet op til forventningerne i Bundesligaen.