Administration 

Avisen.dk tog til jobsamtale som spindoktor

Sundhedsminister Astrid Krag (SF), der her ses i midten, har ligesom sin ministerkollega Thor Möger Pedersen (SF), der står til højre, håndplukket sin spindoktor. (Foto: POLFOTO)

Sundhedsministeriet erkender, at rekruttering af Astrid Krags spindoktor er tvivlsom

Er regeringens ansættelse af særlige rådgivere fup og fidus?

Det spørgsmål vil Avisen.dks politiske reporter undersøge. Jeg har søgt over 10 af de spin-stillinger, der på papiret var ledige. To ministerier indkaldte mig til samtale.

Det ene er Astrid Krags Sundhedsministerium:

Klokken er 14.00. Jeg sidder i receptionen og venter på den jobsamtale, jeg er blevet indkaldt til efter at have indsendt mit CV. Ministeren søger en spindoktor.

Jeg har sommerfugle i maven - det indrømmer jeg blankt - men jeg er mest nysgerrig efter at få at vide, om rekrutteringen af Astrid Krags personlige rådgiver er fup eller fakta.

I oktober bragte Avisen.dk en artikel, der sætter spørgsmålstegn ved regeringens ansættelse af særlige rådgivere.

Læs artikel: Ministre holder spin-ansøgere for nar

Dengang kritiserede Tim Knudsen, ekspert i offentlig forvaltning, de nye ministre for at være hykleriske.

Alvor eller bare for sjov?

Ifølge professoren fra Københavns Universitet er proceduren proforma, fordi de fleste ministre for længst har håndplukket de rådgivere, som de helst vil have.

Jeg har på forhånd researchet mig frem til, at Henrik Larsen fra SFs partiapparat er udpeget til at være midlertidig særlig rådgiver for Astrid Krag. Det er i hvert fald ham, der sætter sin underskrift på flere af ministeriets pressemeddelelser.

Før jeg når at kigge på mit armbåndsur, bliver jeg hentet af en ældre herre, der eskorterer mig til et lokale på øverste etage.

Samtale uden minister

I et ellers tomt lokale venter en kvindelige konsulent på mig. Hun giver mig hånden og beklager, at kontorchefen er forsinket. Jeg bliver budt et glas vand og siger ja tak.

Mens vi venter, small-talker vi om det ledige job. Lene Grith Zinglersen, der er HR-konsulent, forklarer, at 19 har søgt stillingen. Ministeriet har kaldt tre kandidater til samtale - heriblandt mig og den midlertidige spindoktor. [pagebreak]

Jeg spørger HR-konsulenten, om jeg får lov til at møde ministeren selv, når nu jeg skal være så tæt på hende, hvis det er mig, der får jobbet.

Lene Grith Zinglersen siger, at ministeren måske vil sidde med under en eventuel anden runde, men hendes svar falder ikke særligt prompte.

Lysår efter Larsen

Kontorchef for minister- og ledelsessekretariatet, Kristoffer Böttzauw, kommer ind i lokalet.

Han begynder øjeblikkeligt at fortælle om jobbet. Jeg spørger igen til ministerens deltagelse i udvælgelsen af den særlige rådgiver.

Kontorchefen forklarer, at han vil briefe ministeren om samtalerne. Kun hvis en kandidat er en stor stjerne, kommer han/hun til at møde Astrid Krag selv. Den midlertidige rådgiver derimod får ministeren for sig selv det meste af arbejdsdagen.

"Jeg må også være ærlig," siger Kristoffer Böttzauw og forklarer, at Henrik Larsen allerede bestrider stillingen - i hvert fald midlertidigt. Faktisk bøjer han i neon, at Henrik Larsen i kraft af sin midlertidige stilling er tættere på at få jobbet.

Under snakken fornemmer jeg, at de to andre kandidater - mig selv inklusiv - ligger ikke bare en my, men lysår efter Henrik Larsen. Jeg har knap tre års erfaring som politisk reporter, men det lader altså ikke til at være nok.[pagebreak]

To tilståelser

Da jeg får ordet, tilstår jeg og fortæller, hvad mit egentlige ærinde er.

På den anden side af bordet har de svært ved at skjule deres overraskelse. De smiler skævt og kigger på hinanden. Det ser ikke ud til, at de vil kyle mig ud af vinduet.

Pyha!

Faktisk får jeg lov til at blive og at interviewe dem. Under interviewet bekræfter kontorchefen blandt andet, at Astrid Krag har fået regeringens godkendelse af Henrik Larsen allerede i midten af oktober.

Han fortæller også, at han undrede sig over, at jeg havde skrevet en ansøgning.

"Jeg kunne jo se på dit CV, at du arbejder på Christiansborg for Avisen.dk, så jeg syntes, at det var underligt, at en med din erfaring søgte jobbet. Du af alle måtte jo være klar over, at det ikke er tilfældigt, hvem der bliver spindoktor," forklarer Kristoffer Böttzauw.

Ingen jordisk chance

Kontorchefen mener, at det er godt, at ministeriet følger reglerne, men erkender også, at det skal alle ministerier gøre.
"Det kunne jo være, at en stjerne faldt ned fra himlen, og sådan en skal jo have lov at glimte. Ministeriet og den nye regering er åbne over for overraskelser," siger Kristoffer Böttzauw.

[pagebreak]

Føler I jer ikke lidt fjollede?

"Nej, det gør vi ikke. Der er jo en chance for, at der rent faktisk kom en bedre kandidat," siger kontorchefen.

Er det ikke at holde ansøgerne for nar?

"Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg ville blive chokeret den dag, ministeren udnævner Henrik Larsen til sin særlige rådgiver," siger Kristoffer Böttzauw, der har gavtyve-blikket på, uden at svare på mit spørgsmål.

Jeg takker for interviewet og cykler hjem på redaktionen. Hjemme igen fortæller jeg min chef, at han ikke behøver at være bekymret.

Der er nemlig ingen jordisk chance for, at jeg eller nogen anden end Henrik Larsen får jobbet som Astrid Krags spindoktor.

Ingen kommentarer

Avisen.dk har efter jobsamtalen forgæves forsøgt at få et interview med sundhedsministeren, fordi det i sidste ende er hendes ansvar og hendes spindoktor.

Det eneste, Avisen.dk har fået, er en mail fra kontorchefen.

"Da det er ministeriet, der er ansættelsesmyndighed, kan jeg ikke se, hvorfor ministeren eller Henrik Larsen skal deltage i et interview," skriver Kristoffer Böttzauw.

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus