Administration 

Ann-Kristin er døv og frygter kontanthjælpsloftet: "Risikerer jeg at miste mine børn?"

Ann-Kristin er skuffet over jobcenteret. Som døv kan hun tilbyde en mulig arbejdsplads, at der følger en tolk med hende op til tyve timer om ugen. Men hun mangler hjælp til at komme i kontakt med en virksomhed. (Foto: Foto: Mette Lauth)

Ann-Kristin er enlig mor til to, på kontanthjælp - og døv. Nu mister hun det meste af sin boligsikring og skal ud og jagte 225-timers småjob.

Ann-Kristin er ikke kommet til en eneste samtale på alle de job, hun har søgt de seneste fem år.

- Jeg har søgt masser af arbejde. Men det er aldrig sket, at jeg blev indkaldt. Jeg får bare et brev om, at de har ansat en anden, siger 39-årige Ann-Kristin til Avisen.dk via en tegnsprogstolk.

Hun er født døv og på kontanthjælp, fordi hun ikke kan finde arbejde. Hun har ellers haft job på almindelige vilkår før, da hun boede i Norge og Sverige.  

- Jeg kunne sagtens passe et arbejde. Jeg vil meget gerne. Jeg gider ikke sidde hjemme, siger hun.

Fra 1. april stiger presset på hende, for når kontanthjælpsloftet bliver indført, mister hun det meste af sin boligsikring. Hun oplyser, at fra 1. oktober får hun og hendes to børn på tre og fire år 2.500 kroner mindre at leve for.

Det bliver et farvel til mobil, tv, internet og buskort.

- Hvordan vil kommunen reagere, hvis jeg ikke kan tage mig af mine børn? Risikerer jeg at miste mine to børn, hvis jeg ikke kan forsørge dem?
Ann-Kristin, mor til to og på kontanthjælp

- Det bliver meget svært. Børnene kommer i første række. Så må vi se, om der også bliver mad til mig. Men jeg kommer til at sige nej til så mange ting. Bare det at de kan gå til gymnastik, bliver der ikke råd til, siger hun.

Jagten på småjob

Fremtiden med 10.000 i kontanthjælp efter skat, max 960 kroner i boligsikring og så børnepengene bekymrer hende meget.

- Hvordan vil kommunen reagere, hvis jeg ikke kan tage mig af mine børn? Risikerer jeg at miste mine to børn, hvis jeg ikke kan forsørge dem? spørger Ann-Kristin.

Efter lovændringen skal hun udover at finde et fuldtidsjob også lede efter småjobs på grund af 225-timers reglen.

For finder hun ikke 225 timers ordinært arbejde i løbet af 12 måneder, bliver hendes kontanthjælp skåret med yderligere 1.000 kroner om måneden, indtil hun har optjent timerne. 

- Det tror jeg ikke, at jeg kan få. Mange har ikke lyst til at tage i mod en døv. Der er mange fordomme. Og skal man bruge sin tid på at kæmpe for at skaffe seks ugers småjobs eller på at få et fast arbejde? spørger hun tvivlende.

Ann-Kristin har ellers både erhvervserfaring som kontaktperson for døve i syv år, hun har været postbud, og hun har truckcertifikat. 

I en undersøgelse fra Det Centrale Handicapråd svarede 66 procent, at hvis de havde ansættelsesansvar, så var det kun mindre sandsynligt, at de ville indkalde en døv til samtale, selvom vedkommende havde de rigtige kvalifikationer. 

Ved intet om sin økonomi om tre uger

Ann-Kristin voksede op i en lille by i Norge med 3.000 indbyggere. I den lille by kendte alle hende og vidste, hun var døv. Det var en ven af familien, der var med til at ansatte hende som postbud og sætte hende ind i jobbet.

- Men jeg lærte hele ruten på 100 kilometer på to dage, og passede mit arbejde uden problemer. Så mødte jeg en dansk mand og blev gravid, og to år efter flyttede vi til Danmark.

Her gik parret fra hinanden, og Ann-Kristin har ikke været i arbejde siden. Det er blevet til fem år på kontanthjælp.   

Hun har ingen familie i Danmark, men børnene har deres far her, og hun synes, det er vigtigt, de bevarer en tæt kontant til ham. Så det er ikke en mulighed at flytte tilbage til Norge.

Ann-Kristin betaler 6.000 kroner i husleje for sin tre-værelses lejlighed i Odense og mener ikke, hun kan flytte til noget billigere.

Ventetiden de seneste måneder med uvished om, hvad hun og børnene får at leve af, har været hårde. Nu er der tre uger tilbage, til kontanthjælpsloftet kan træde i kraft.

- Jeg vil bare gerne have det så normalt som muligt, som det var før. Nu ved jeg ingenting om, hvad der sker efter 1. april, siger hun.

"Vær sød at henvise mig til PostDanmark"

Flere partier udenfor blå blok har foreslået, at handicappede undtages fra 225-timers reglen, fordi de har særligt svært ved at finde arbejde. Det er Ann-Kristin helt enig i.

Hun er vred over, at det nu bliver endnu vanskeligere at være døv, og hun oplever ikke at få hjælp på Jobcenteret.

- Døve skal bare skubbes til side. Døve oplever så mange barrierer og forhindringer, siger hun.

Hun er skuffet over jobcenteret. Som døv kan hun faktisk tilbyde en arbejdsplads, at der følger en tolk med hende op til tyve timer om ugen.

- Jeg har sagt: Vær sød at henvise mig til PostDanmark, der har jeg erfaring. Jeg troede, de ville støtte. Men der sker ikke noget, siger hun.

Kommunen sendte hende i otte ugers arbejdsprøvning, men da hun mødte op, var der ifølge Ann-Kristin ingen tolk eller anden hjælp til at hjælpe hende med at vise, hvad hun skulle lave.

- De stod bare og talte en masse til de andre. Ingen kom hen til mig eller havde tid til at vise, hvad jeg skulle. Så tog jeg hjem. Sådan kan kommunen ikke sende mig ud, siger hun.

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en oversvømmet by set fra luften
Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum