Østrigske læger gav i sidste uge grønt lys til, at afhøringerne af 42-årige Elisabeth Frizl, der blev holdt i incest-fangenskab af sin far, kunne begynde, skriver den norske netavis VG Nett.
Nu håber første-anklageren Gerhard Sedlacek, at retssagen mod faren Joseph Fritzl på 73 år kan begynde til september.
- Afhøringerne er så godt som færdige. Den kommende uge vil hun blive stillet nogle afsluttende spørgsmål, siger Gerhard Sedlacek til VG Nett.
Afhøringerne af Elisabeth Fritzl er blevet filmet, så en eventuel konfrontation med faren kan undgåes, når retssagen begynder.
Om Elisabeth Fritzl's børn, som hendes egen far er far til, bliver afhørt er endnu ikke planlagt.
- Vi har planer om at afhøre de ældste børn, men nogen konkret tidsplan for dette har vi ikke endnu. Vi må vente og se, om de er klar til det, og når lægerne giver grønt lys. Nu skal vi først have afsluttet afhøringerne af Elisabeth Fritzl og se, hvad der kommer ud af politiets tekniske rapport, siger Gerhard Sedlacek, der også er talsmand for anklagemyndigheden.
Elisabeth slap ud af hendes fars kælder i Amstetten efter 24 år, hvor han havde holdt hende indespærret sammen med hendes børn. Hun fødte i alt syv børn, efter at Joseph Fritzl voldtog hende.