Administration 

Adgang forbudt: Beslutning om megafusion bag lukkede døre

LO-formand Lizette Risgaard (tv) og FTF-formand Bente Sorgenfrey lukker dørene til to ekstraordinære kongresser inden afstemning om historisk fusion. (Foto: Foto: Gitte Redder, Avisen.dk)

Der bliver ingen tv-transmissioner til nysgerrige lønmodtagere, når fagbevægelsens flagskibe LO og FTF næste uge skal træffe historisk beslutning om eventuelt at fusionere. Lukketheden hører fortiden til, mener kommentator Hans Engell.

På fredag 13. april holder fagbevægelsens to store paraplyorganisationer LO og FTF ekstraordinære kongresser i Odense for at beslutte, om man skal lægge sig sammen til en ny faglig megaorganisation.

Men industriarbejdere, HK'ere, sygeplejersker og andre interesserede lønmodtagere kan ikke følge med direkte fra de historiske kongresser.

Både LO og FTF har besluttet, at kongresserne skal afvikles for lukkede døre. 

Giver ro til debat 

 - Det er jo ikke på grund af hemmeligheder, at kongressen foregår bag de lukkede døre. I princippet kunne dørene godt have stået åbne, men vi synes, at det kan give en ro omkring kongressen, som vi kan have brug for i den her situation, siger FTF-formand Bente Sorgenfrey til Avisen.dk. 

Men er det, fordi I har nerver på, at I lukker dørene?

- Selvfølgelig har vi altid nerver på i sådan nogle spændte situationer, og jeg håber jo på, at afstemningen på fredag falder ud til fordel for en ny stærk hovedorganisation. Men de lukkede døre handler mere om et fortrolighedsrum med en god debat. Så dem, der har lyst til at sige enten noget positivt eller negativt, også bedre kan gøre det i et lukket rum, siger Bente Sorgenfrey. 

LO oplyser, at beslutningen om de lukkede døre er truffet for at sikre, at diskussionen og den efterfølgende afstemning foregår i ro og mag.  

LO lægger vægt på, at det er en organisatorisk beslutning, der træffes blandt medlemsforbundene, og at der de seneste år har været holdt en stribe lokale møder, hvor den mulige fusion har været på dagsordenen. 

Derudover har LO ikke yderligere kommentarer til Avisen.dk. 

Det er fortid

Politisk kommentator og tidligere minister Hans Engell mener, at lukketheden på kongresserne signalerer krise.

- Det virker utrolig gammeldags og lidt ligesom de store kongresser i Sovjetunionens-tiden. Det er altså fortid, siger Hans Engell til Avisen.dk.  

Ganske få stemmer i både LO og FTF kan afgøre, om fusionen bliver til virkelighed, og det gør ledelsen nervøse, påpeger han.

- Det er en stor beslutning, for vi taler om dannelsen af den absolut største lønmodtagerorganisation i Danmarks-historien, noterer Hans Engell.

- Det er selvfølgelig i 2018 en meget underlig beslutning, og vi ved jo også godt, at med så mange deltagere er det usandsynligt, at det ikke når ud, hvad der er sagt.

- Men jeg tror, at ledelserne har vurderet, at fusionen ikke skal risikere at kuldsejle på grund af den aktuelle arbejdsmarkedspolitiske situation med en højspændt forhandling om overenskomsterne på det offentlige område, siger Hans Engell. 

På nippet til at gå galt  

Også arbejdsmarkedsforsker og professor Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet vurderer, at LO- og FTF-toppen bider negle op til de ekstraordinære kongresser og derfor ikke vil have livetransmissioner i medierne.   

- Det er en historisk situation, hvor nervøsitet spiller ind. Organisationerne vurderer, at den her sag er så vigtig og på nippet til at kunne gå galt, at man vil have en intern diskussion, hvor man i fred og ro kan tage beslutningen, siger Henning Jørgensen.

Han vurderer, at LO-formand Lizette Risgaard og Bente Sorgenfrey er villige til at risikere dårlig omtale på grund af lukkethed for at få en ærlig intern debat.   

- Talerækken og signalgivningen ville blive en anden, hvis der var åbne døre. Pludselig ville du have andre adressater for det, der bliver sagt og gjort. Derfor vil man holde det internt, fordi risikoen for, at det kan gå galt, er så stor, fastslår Henning Jørgensen. 

Ikke det bedste signal til medlemmerne 

Selvom der kan være saglige argumenter for ikke at invitere pressen, signalerer de lukkede døre ifølge Henning Jørgensen en gammeldags lukkethed.  

- Det er ikke nødvendigvis det bedste signal at sende til medlemmer eller til medierne at lukke dørene. Det er svært at se det som et udtryk for en moderne fagforening,  som taler for åbenhed og demokrati, for det er ikke lige det, man viser ved denne lejlighed, siger han. 

Skæbnedagen 

Kongresserne i LO og FTF begynder på slaget 9.30 på fredag 13. april. Efter taler og debat skal der cirka klokken 11.30 være skriftlig afstemning blandt de delegerede.

Det kan være svært at styre to parallelle kongresser, lyder en af Bente Sorgenfreys begrundelser for de lukkede døre.

Når afstemningerne er slut, vil Lizette Risgaard og Bente Sorgenfrey kort orientere hinanden om afstemningsresultaterne, hvorefter de hver især vil gå på talerstolen på LO-kongressen og FTF-kongressen og fortælle, om fusionen er vedtaget eller faldet til jorden. Herefter er der pressemøde. 

Vedtages fusionen, vil der fredag eftermiddag være en stiftende kongres for den nye organisation. Og den kongres er åben for pressen, oplyser LO. 

røg kommer ud af tagvinduer i en villa
Krimi

To hunde dør
i villabrand

en illustration af bygger og miljø
Nyheder

Konkurs rammer

stort boligbyggeri

der arbejdes ved broen og materiale ligger på vejen
Krimi

Lastbil med kran

brager ind i bro

en spiller vinker
BREAKING

Simon Kjær stopper

Nyheder

Jyttes sidste ord:

Vi er ikke alle ens

spillere hyldes på balkonen på rådhuset i København
Sport

Stort dansk VM-år
indledes i morgen

Nyheder

Flere tusinde bud på danske aftryk på kulturarvsliste

mand - ukraines præsident
Nyheder

Zelenskyj vil bytte

nordkoreanere

mand og kvinde - Sebastian Bull og Camilla Ottesen
Kendte

Stærk debut til

skuespiller-komet

kronprins christian i fuld galle
Nyheder

Her er datoen for

kronprins Christian

kvinde - jytte abildstrøm med stort rødt hår
Kendte

Jytte Abildstrøm:

Derfor blev hun rødhåret

Nyheder

Los Angeles-brande

hærger for milliarder

Sport

United slukker Arsenals

pokaldrømme på straffe

kvinde står i salen i det danske folketing
Nyheder

Danmark og Grønland

er enige om test

mand og kvinde - komikeren dan andersen og hans kone
Kendte

Kendt komiker:

Hun fødte midt i stuen

vild med dans dommer bag pulten
Kendte

Vild med dans-dommer:

Mit hjerte er knust

en fransk, hvid sporvogn
Nyheder

68 kom til skade

i voldsom ulykke

en kongekrone
Helt vildt

Kostbar skat fundet i domkirke

en tennisspiller på banen
Sport

Stærk Tauson spiller sig videre i Australian Open

en rødhåret kvinde i haven
Kendte

Jytte Abildstrøm afslører dårlig oplevelse i tv-program

Nyheder

Regeringspartier: Ingen udenlandsk donation

Et flot hus med udsigt
Helt vildt

Hus til 900 mio. brændt ned

afspærring ved et ulykkesområde
Krimi

Terrassevarmer dræber seks 

en målmand på banen
Sport

Superligaens ældste spiller er stadig på toppen

en udbrændt bil ved nogle udbrændte villaer
Krimi

Risiko for nye brande og forsikrings-helvede venter 

to politibiler på gaden
Krimi

Kvinde alvorligt kvæstet efter biljagt

en vej med sne på
Nyheder

Hovedveje på Bornholm er snart ryddet for sne 

en kvinde
Kongelige

Norges dronning Sonja
indlagt med hjerteflimmer

STephania kigger eftertænksomt på en mannequindukke, der skal forestille hende selv
Kendte

Jeg blev mobbet: 
De smed lort efter mig

Parret går med hinanden i hånden uden for kirken
Kendte

Peter Mygind efter bisættelsen: 
Vi er så lettede

Krimi

Fodgænger svært tilskadekommen efter højresvingsulykke

Kamilla og Jonas taler sammen i et lavloftet lokale.
Nyheder

Efter kritik fra deltagere: DR fjerner program

Nyheder

Voldsom sporvognsulykke i Frankrig: Mindst 20 tilskadekomne

Sport

Afgjort: DBU Jylland siger nej til transkønnede

Bevægede familiemedlemmer står med hænderne på kisten i bilen
Kendte

Gribende afsked: Sidste farvel til Jytte Abildstrøm

Smilende Rasmus Seebach, der læner sig op ad en mur
Kendte

Formuen vokser: Seebach tjener millioner

en sneplov på en snedækket vej
Krimi

Kraftigt snevejr på Bornholm: Ambulance får hjælp fra sneplov

Holch Povlsen klapper til en fodboldkamp
Nyheder

Det var kattens: Dansk mangemilliardær i opsigtsvækkende køb

Et luftfoto af komplet nedbrændte grunde
Nyheder

Mange tusinde brandofre står uden forsikring

Tauson på tennisbanen med sin kæreste og træner i baggrunden
Sport

Tauson bliver trænet af kæresten: Vi lægger følelserne lidt væk

Portræt af Soulschock hvilende hovedet på sin hænder
Kendte

Dansk hitmager måtte flygte gennem flammehav

Nærportræt af Sam Moore foran en mikrofon med begge hænder i vejret
Nyheder

Soulstjernen Sam Moore er død

Tre læger med masker omkring et operationsbord
Nyheder

Fem år siden første coronadødsfald i Kina

En smilende Biden
Nyheder

Natten til torsdag siger han farvel

redningsmandskab i silhuet med flammer i baggrunden
Nyheder

Aftagende vind giver håb

Blå blink på politibil
Krimi

45-årig mand sigtet for voldtægt af steddatter

Portræt af mand, der kniber det ene øje sammen
Kendte

Casper C. jubler:

Skal en tur op

ad kirkegulvet

Fragtskib på havet
Nyheder

Nato sender to ekstra skibe til Østersøen

Håndboldspiller på banen
Sport

Gidsel går målbersærk i ydmygelse

Nyheder

153.000 skal evakueres i Los Angeles

Nyheder

USA udlover milliondusør for anholdelse af præsident

Kvinde i vidneskranke
Kendte

Paris Hilton viser sit

nedbrændte hus frem

Nyheder

Trump har fået sin dom

Portræt af Kasper Hjulmand
Kendte

Her er Kasper Hjulmands nye kæreste

Nyheder

De vandt årets Cavlingpris

Kvinde med to flag i baggrunden
Nyheder

Indkalder til pressemøde

Vindmøller på havet
Nyheder

Rekord meget grøn strøm

motorsav ligger på bord
Krimi

Gik amok med motorsav

i dansk by 

hun ligger på stol
Dyreliv

Her er Danmarks
mest populære
hundenavne

Krimi

Jes Dorph: Retssag kører alligevel 

to små biler i grøn og gul
Biler

Renault 5 blev Car of the Year

par smiler
Kendte

Karsten Ree har solgt

strandvejsvillaen

hakket kød
Mad og drikke

Nyt produkt: Hakket

kød med okse og kylling

to mænd sidder og taler
Nyheder

Putin vil mødes

med Trump

lottokupon
Helt vildt

En halv milliard i puljen:

Her lander de største

gevinster 

kvinde gestikulerer
Kendte

TV-vært udsat for 
snedigt svindelforsøg 

mand med jakke og skjorte står udenfor
Nyheder

Venstre-profil smidt ud:

Nu er han konservativ

Nyheder

Ville ikke evakueres:

Døde i sin seng

naturbrand ved by
Nyheder

Ti har mistet livet

i Los Angeles

mand i sort tøj
Nyheder

Trump til Grønland:

Vi ses snart

snemand med gulerod som næse
Nyheder

Mulighed for sneboldkamp

i weekenden

tre partiledere ser dystre ud i en gang
Nyheder

Regeringen har

rakt ud til Trump 

En køreskolevogn
Debat

Ny kørekortregel med bump på vejen

Et par på den røde løber
Kendte

TV-stjerne skilt

SF's formand bliver interviewet
Nyheder

SF: Selvfølgelig er det en krise

en bus i grøften
Krimi

Voldsom busulykke – 25-årig død 

Nyheder

Kongeparret er med ved Auschwitz-jubilæum

Nyheder

Obama og Trump side om side ved Carters begravelse

blå blink
Krimi

Par fængsles for dødsvold mod toårig