Efter fem år indespærret på Guantanamo-basen og senere fængsel i Australien er David Hicks nu løsladt. Han er den eneste Guantanamo-fange, der er blevet dømt for terror, skriver nyhedsbureauet Reuters.
I maj vendte David Hicks hjem til et australsk fængsel, efter at have tilstået anklager om terrorisme. Han blev fanget i Afghanistan i slutningen af 2001 og sad fængslet på Guantanamo i fem år, inden han blev dømt af den særlige domstol, der er oprettet af den amerikanske præsident George W. Bush. David Hicks indrømmede at have trænet med al-Qaeda-styrker og at have mødt Osama bin Laden.
Hicks har indgået en aftale med de amerikanske militærmyndigheder om, at han ikke vil udtale sig til medierne i et år frem til 30. marts 2008. Efter løsladelsen skal han overholde en række regler: Han må ikke forlade Australien, han har udgangsforbud fra midnat til solopgang, og han skal være i kontakt med politiet tre gange om ugen.
Ifølge Hicks far vil sønnen finde et job for at tjene penge til studierne.
- Det eneste, han vil, er at komme ud og skabe en slags normalitet, siger Terry Hicks ifølge nyhedsbureauet AP.
Hicks rejste til Afghanistan efter at have konverteret til Islam, som han siden har forladt igen.