Administration 

Hver anden kommune dropper krav om lærlinge

Næstformand i Erhvervsskolernes Elevorganisation, Johan Sundwall, roser de kommuner, der stiller krav, men kalder det samtidig ”en skam”, at hver anden adspurgte kommune "svigter sit ansvar". (Foto: Colourbox)

Hver anden kommune stiller krav om at tage lærlinge, når virksomheder byder på større opgaver. Resten skulle skamme sig, mener Erhvervsskolernes Elevorganisation og 3F.

Kommunerne kunne skaffe hundredvis af praktikpladser ved at stille krav om at tage lærlinge til virksomheder, der byder på de kommunale byggeopgaver.

Men kun halvdelen gør det, viser en rundspørge til 39 kommuner.

”Det er simpelthen for dårligt. I oktober havde vi 10.628 unge, der ikke kunne få en helt ordinær praktikplads. Det sætter den manglende indsats i kommunerne noget i relief!” siger Per Christensen, forbundssekretær i 3F.

3F: Kommunerne svigter

20 af de adspurgte kommuner stiller krav til bygherrerne. Det er blandt andet store kommuner som København, Aarhus og Odense. 19 kommuner ikke stiller krav.

Per Christensen langer ud efter kommuner for at svigte deres ansvar:

”Det er uforståeligt, at der ikke er større fokus på at sikre de her unge mennesker. De, der ikke har papir på deres kompetencer, risikerer at stå uden for arbejdsmarkedsmarkedet. Det er også dem, kommunen senere hen får en forsørgelsesforpligtelse over for!”

Næstformand i Erhvervsskolernes Elevorganisation, Johan Sundwall, roser de kommuner, der stiller krav, men kalder det samtidig ”en skam”, at hver anden adspurgte kommune "svigter sit ansvar".

Kommunerne er nødt til at skubbe mere på. Ellers vil man fortsat se et hav af unge hoveder, der dropper ambitionerne om at blive malere, tømrere eller elektrikere, siger han.

”Det fremtidige behov er kæmpestort,” siger Johan Sundwall.

KL afviser kritik, men erkender ansvar

Formanden for KL’s Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg, borgmester Jacob Bundsgaard(S), mener at kritikken er uberettiget. Kommunerne er "godt på vej", lyder det.

"Jeg hæfter mig ved, at rigtigt mange kommuner er i fuld gang med at lave både uddannelses- og sociale klausuler. Der for er noget, der fortsat skal være fokus på. Men det bevæger sig i den rigtige retning,” siger Jakob Bundsgaard.

Det er en bunden opgave for kommunerne at anvende såkaldte sociale klausuler om uddannelse i forbindelse med større udbud. Det indgår i den økonomiaftale, som kommunerne i juni indgik med staten.

"Det er noget der er højt på dagsordenen, og mange kommuner påtager sig et stort ansvar. Når det ikke er alle, der stiller krav, kan det skyldes, at der ikke har været projekter, der har egnet sig til det,” siger Jakob Bundsgaard.

Krav giver kuldegysninger til arbejdsgivere

Der er flere måder, at lave såkaldte sociale klausuler, der forpligter virksomheder til på forskellig vis at ansætte lærlinge, når de byder på offentlige opgaver.

Den såkaldte ’Københavner-model’ stiller krav til, at virksomheden skal have et bestemt antal lærlinge i længere tid, hvis de vil byde. Men de har det ikke som krav, at det skal være tale om nyansættelse.

I Aarhus har man tidligere haft en model, hvor virksomheder, der vinder opgaven for kommunen, ansætter nye lærlinge.

Særligt den sidste model får de små hår til at reje sig i nakken af arbejdsgiverne, der flere gange har påpeget, at man når længst ved frivillighedens vej.

Håndværksrådet: Lad markedet regulere sig selv

Håndværksrådet, der repræsenterer de mindre håndværksmestre, er meget imod krav, der forpligter virksomheder til at tage ny lærlinge.

”Man risikerer, at de mestre – der i forvejen tager lærlinge – venter med at gøre det, til de skal byde på en opgave,” advarer Heike Hoffmann, erhvervspolitisk konsulent i Håndværksrådet.

Derudover besværliggør sådanne krav de i forvejen komplicerede udbudsregler. Det vil særligt gå ud over de mindre virksomheder, mener Håndværksrådet.

”Man skal lade det marked regulere sig selv. Der kommer ikke flere lærlinge ud af de her sociale klausuler,” siger Heike Hoffmann.

Ifølge Per Christensen viser rundspørgen, at frivillighed er en ”politik, der ikke dur”.

Elever: Stor reform løser ikke problemet

I november landede regeringen en bred politisk aftale, der er en del af en løsning på praktikpladsproblemerne.

Med aftalen oprettes praktikcentre, der skal sikre kvaliteten af de udskældte skolepraktikker. Skolepraktikken er det eneste alternativ for de mange tusinde unge, der ikke har held til at finde praktikplads hos private håndværksmestre.

Børne- og undervisningsminister Christine Antorini kaldte aftalen ”første skridt” mod at løse udfordringerne på erhvervsuddannelses-området. Andet skridt tager man i det nye år, hvor arbejdsmarkedets parter inddrages.

Johan Sundwall vil hellere have flere rigtige praktikpladser.

”Reformen vil forhåbentligt øge kvaliteten af skolepraktikken, men den vil under ingen omstændigheder løse praktikplads-problemet, som den ser ud i dag. Vi ser tydeligt, at der ikke bliver taget ansvar for de (næsten, red.) 11.000 unge, der mangler praktikpladser,” siger Johan Sundwall.

Kommuner og lærlinge-krav

Sådan spurgte vi

Stiller din kommune krav om at tage lærlinge, hvis en entreprenør skal byde på større offentlige bygningsopgaver i jeres kommune?

  • Ja: 20 kommuner
  • Nej 19 kommuner


Ud af de i alt 98 adspurgte kommunaldirektører, valgte 39 at svare på spørgsmålet.

politi dansk
Krimi

Efterlyst 15-årig pige fundet i Ungarn

hundeudstilling
Dyreliv

Hunde af alle typer indtager Bornholm i tre dage

Kampagnen
Rejser

Her kan ferierejsende hjælpe børn, der blev hjemme

en der sover
Sundhed

Sommervarmen rammer nattesøvnen i danske hjem

Studerende i rum
Livsstil

Fire enkle greb kan give mere plads i den lille studiebolig

Nilen
Rejser

Mange danskere forlænger sommeren langt ind i efteråret

Mascha Vang
Kendte

Mascha Vang har flytteplaner: Hestene skal tættere på

Lejlighederne
Nyheder

Store boligprojekter skifter fra leje til eje

Jacob Brink Lauridsen
Nyheder

Historisk udnævnelse på kendt Skagen-hotel

Bøger på et bord
Bøger

Skole køber bøger som aldrig før

Jesper SKibby
Kendte

Skibby bliver morfar: Jubler på socialt medie

dansk politi
Krimi

Mistænkt i alvorlig skudsag udleveret til Danmark

Student
Nyheder

Gymnasier, lærere og elever bakker op om ny AI-pakke

Elever
Nyheder

Nye tiltag skal bremse AI-snyd i gymnasiet

PC spil
Krimi

Europol: Mørke netværk er farlige for hele samfundet

Rådhus KBH
Nyheder

Statens administration vokser trods ambitioner om mindre bureaukrati

Legoland
Nyheder

Sikke en tur: Sad fast rutsjebane i tre timer

Sociale medier
Nyheder

Alle spørger hvorfor: Svaret kan være langt mere ubehageligt

politi dansk
Krimi

21-årig efterlyst efter våbenfund i lejlighed

Det nye område
Underholdning

Kæmpe fødselsdagsfest: Tivoli åbner Hikari med stil

Grafik
Nyheder

Fængslerne slår alarm: På vej mod 5.000 indsatte

retten i Sønderborg
Krimi

Tiltalt i sag om Forsvaret: 1,2 millioner kroner kræves konfiskeret

pantere ved maskinen
Nyheder

Varmen satte gang i pantautomaterne: Ny rekord i juli

Radiostudie hos kanalen
Nyheder

Her er serien, der har givet r8Dio et medlemsboom

politi dansk
Krimi

Hvor er 15-årig? Politiet beder alle om hjælp

Bog forside
Advertorial

Annonce

Faderhusets børn forsvandt for 10 år siden: Nu fortæller Noah, hvad han oplevede

Smuk fest
Nyheder

Festivalgæster får gratis hængelås: Men tyveri er ikke altid dækket

retten i Roskilde
Krimi

Dødsulykke: Bilist ankom på båre til retten

Helt sikker materiale og grafik
Nyheder

Efter sagen i Hadsten: Sådan kan skoler tale med børn om terror og kriser

Is
Mad og drikke

Isbutik er åbnet i København: Her bestemmer du selv chokolade og topping

Motion
Sundhed

Er du stresset? Så tag cyklen på arbejde

Mugi løveinde
Nyheder

Tre løver døde på få dage: Zoo mistænker ekstrem varme

Mathias Helt
Kendte

Har kineserne snuppet Helts stemme?

Sankt Helene set fra oven
Nyheder

Kendt feriecenter står foran stor forandring

vinderne i 2025
Nyheder

Tre rederier har ekstra fokus på de ansattes trivsel

Vejarbejde skilt
Nyheder

Bilister skal på omvej: Vej lukker hver nat

Egeprogressionsspinder larver
Nyheder

Skiltene fjernes efter larvefund: Kommunen er fortsat på vagt

ferie 1 pige i bil vender tommel ned ad
Nyheder

Bilen brød sammen i Italien: Så begyndte familiens kamp for at få hjælp

Gymnasieelever
Nyheder

Gymnasie-elever: Ai er kommet for at blive

Havvindmøllepark på Samsø
Nyheder

Vattenfall får ros, men nu kommer krav om danske job

cykelløbet i 2025
Sport

Efter alvorlig hjerneskade skabte Michael sit eget cykelløb

Kusinen ved villaen
Kendte

Kong Frederiks grandkusine kan scorer millioner

immigranter løber ind i Spanien
Nyheder

Bødskov: Ukontrolleret indvandring er en trussel mod Europa og Danmark

3Fs hovedkontor i KBH
Nyheder

Myndighederne mener, at KOL-ramte Charlotte skal arbejde: Kan kun gå 15 meter

Kenneth Højhus Platz
Nyheder

Arresthusene er overfyldte: Nu taler tillidsmanden

Donationen uddeles
Nyheder

Festival overrasker med donation: Hjælp til unge kan fortsætte

retten roskilde
Krimi

Svindlede ældre borgere: Nu er de dømt

Malou Trebbien
Debat

DEBAT: Tidlig arv skubber nogle børn foran - mens andre hæmmes 

Mette Lolk
Sundhed

Kender du dit alkoholforbrug? De fleste tæller aldrig efter

pinkode hæveautomat
Krimi

Mand er udvist: Aflurede folks pinkoder

Sommerhus
Nyheder

Sommerhusejerens oversete skatteregel kan blive dyr

barn krydser vej med mor
Nyheder

Mange biler skaber utryghed: Sådan gør du skolevejen mere sikker

Boliger
Nyheder

Skal du finde studiebolig? Seks råd før du skriver under

Vejarbejde
Nyheder

Bilister ved Herning skal forberede sig på seks ugers vejarbejde

Lufthavn kbh
Rejser

Her fløj danskerne hen i sommerferien

livredder
Nyheder

Ser du nogen i problemer i vandet? Gør ikke dette

cykel sadel
Nyheder

Denne cykeltur kan koste dig dyrt

politi dansk
Krimi

Hærværk mod skibe: Mand er anholdt 

kort over arbejdet
Nyheder

Nye havvindmøller skal levere strøm til 1,8 millioner husstande

hacker
Krimi

Finanstilsynet: Hold jer langt væk fra dette firma

Teater
Nyheder

Nu kan københavnske børn igen komme gratis i teatret

hus
Nyheder

Danskerne vil have energi-venlige huse

retten i viborg
Krimi

Voldtog kvinde: Kendte hende i forvejen

hund alene hjemme
Dyreliv

Hunden har vænnet sig til selskab: Sådan undgår du problemer efter ferien

Vaccinationer
Nyheder

Snart får 1,4 millioner danskere invitation i e-Boks

Roblox
Krimi

Mørke netværk har fået myndighedernes opmærksomhed: Det ved vi om NVE

Retten i Sønderborg
Krimi

Bilist afsløret af nummerpladescanner: Så gjorde politiet stort fund i hendes hjem

Udstillingen indefra
Underholdning

Noget helt andet venter på Smukfest: Dyrk pilates med Nigeria

Still fra filmen
Film og TV

Bag facaden ventede et mareridt: Ny HBO-serie fortæller Carolas historie

robotten
Nyheder

Ny robot flytter ind i specialbørnehave: Skal hjælpe børn med autisme

Køge Havn
Nyheder

Forsvaret overtager område på Køge Havn i flere dage

Retten i Randers
Krimi

Teenagere sigtet for forsøg på terror: Ville dræbe skolebørn

Indvielse med snor klipning
Nyheder

Bosch åbner nyt dansk hovedkontor

Ikea lopperne
Nyheder

Vil du sælge ud? Nu åbner IKEA for stadepladser

frø
Dyreliv

De gemte sig i skovbunden: Nu har forskere fundet syv nye arter

golf
Sport

Golfspillere slog længere efter nyt træningsforsøg

Spiderman
Film og TV

Flere end 158.000 danskere har allerede set den

Trump
Nyheder

Trump med ny melding om Grønland

Lufthavnen i Billund
Rejser

Næsten 380.000 rejste gennem Billund: Her fløj flest hen