Solen bager ned, sommertøjet er fundet frem og så er danskerne klar ved grillen. Både på standen med engangs-grillen og i haven med den runde Weber-grill.
Og den måde du vælger at indtage din grillmad på siger mere om dig end du tror.
Der er nemlig stor forskel på om du vælger at være en del af det samlede fællesskab bag en Weber-grill, eller om du tager engangsgrillen med ud i sandet, ifølge livsstilseksperten Anne Glad.
"Weberen er pæn at have stående ude i haven. Alle kan genkende den på den runde form, og så er den nydelig. Vi har også lært, at den er fantastisk at lave mad på, for man kan jo lave steg på den. Den er nogle andre muligheder i en Webergrill end på en almindelig."
Derimod er engangsgrillen, der bruges i parker og på stranden, en dille blandt de unge, som sender signaler om et uetableret liv. Samtidig viser det noget om en gruppe, som gerne vil være en del af grillfællesskabet, men ikke går op i kvaliteten af maden.
"Den mad, der kommer ud af sådan en engangsgrill, er jo ikke speciel fantastisk. For den bliver ikke varm nok til, at den egentlig kan fungere ordentligt som grill. Men det er jo bare det, at det er så hyggeligt. Man skal ikke snydes for hele grilloplevelsen, som vi er så vilde med bare fordi man ikke har en have," siger Anne Glad til Newspaq.
Generelt set går jyderne mindre op i de signaler, de sender, mens københavnere er opmærksomme på, at Weber-grillen er mere trendy end trækuls-grillen ifølge Anne Glad. Men som et helt folk er danskernes lidenskab for at grille noget, vi har tilfælles med vores nordiske naboer, men som sjældent ses i det sydlige Europa.
"At grille er ret specielt for skandinaver. Vi er så afhængige af, at der er noget lys, og vi har ventet i seks måneder på at kunne komme udenfor, og så passer det fint til vores madkultur, der handler om kød og grønt," siger livsstilsekspert Anne Glad til Nyhedsbureauet Newspaq.
Anne Glad om grilltyperne:
Webergrillen
Den er i løbet af de sidste 10-15 år blevet synonym med den gode smag. Det er lige før, man har lyst til at fortsætte den gamle remse med villa, vovse og Webergrill. Den er blevet en småborgerlig institution, der hører hjemme i et hvert pænt, dansk hjem. Den er et statussymbol, fordi den ikke er nogen billig grill. Det er jo en investering, og er blevet kopieret i det uendelige. Den viser, at man har styr på det.
Engangsgrill
Lige så etablerede signaler en Webergrill sender, lige så uetablerede virker engangsgrillen. Det er jo for de unge. Det er for dem, som ikke har en have, hvor der kan stå en Webergrill. Der er engangsgrillen en perfekt ting, som man kan have med i parker, på stranden og ned i gården, hvis man bor i en lejlighed inde i byen.
Bålgrill
Her er vi ovre i en vikingetype eller en spejdertype, og de som gør, det vil sige, at det er den eneste rigtige måde at gøre det på. De pakker fisk ind i blade og bark og har en oprindelig tilgang til det med grill. Der er noget maskulinitet og urkraft i at lave mad på et bål. Det er enorm stor tilfredsstillelse for den indre hulemand.
Gasgrill
Mange af de andre vil sige, at det ikke er rigtigt grill, fordi der ikke er kulsmag og åben ild, som der er på trækul. Men at grille er en mandesport, og når mænd blive involveret i noget, stiger udstyrsniveauet helt ekstremt. Sådan en gasgrill fylder omkring halvdelen af en parcelhushave, og der er det en stor fornøjelse for far i familien at stå ved sådan en rumraket og vise det teknologiske vidunder frem for venner og familie.
Trækulsgrill
Dem som bare har en ganske almindelig grill, har ikke travlt med hvilke signaler de sender til omverdenen med deres grill. De har en grill, fordi de godt kan lide at grille.